Joan Prat Colldecarrera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený
Pere Tomàs María Prat Colldecarrera
Mučedník
Datum narození 4. srpna 1919
Místo narození Santa Margarida de Bianya, Španělsko
Datum úmrtí 29. července 1936 (ve věku 16 let)
Místo úmrtí Clot dels Aubens, Cervera, Španělsko
Svátek 29. červenec
Blahořečen(a) 28. října 2007
Benedikt XVI.
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství

Joan Prat Colldecarrera, řeholním jménem Pere Tomàs María (4. srpna 1919, Santa Margarida de Bianya29. července 1936, Clot dels Aubens) byl španělský římskokatolický klerik, řeholník Řádu karmelitánů a mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 4. srpna 1919 v Santa Margarida de Bianya.

Roku 1931 odešel na studia ke karmelitánům ve Villarreal. Roku 1934 odešel do kláštera v Olot a o rok později se stal studentem filosofie v klášteře v Tàrreze. Zde v září složil své časné řeholní sliby, přijal hábit a jméno Pere Tomàs María. Byl velký ctitel Nejsvětější svátosti. Byl velmi veselý a energický člověk.

Před vypuknutím Španělské občanské války již v zemi vypukla protikatolická nálada. Tato nálada se nevyhnula ani klášteru v Tàrreze, kde započala už roku 1934. Od října byly zdi kláštera hlídány komunisty. Následně v červnu 1936 byla bratrům zakázána práce v nemocnicích a na školách. Dne 20. července byli bratři varováni před útokem a převor kláštera otec Àngel se rozhodl uzavřít kostel a pět kandidátů a dva novice poslal domů. Dalšího dne byli vyzváni opustit klášter. Otec Àngel chtěl získat povolení odjezdu bratrů do Itálie, což se mu nepodařilo. Poté byl on, Pere a deset spolubratrů zatčeno a v noci byli odvezeni na místo zvané Clot dels Aubens nedaleko Cervery. Zde byli všichni zastřeleni. Před výstřely zvolávali Ať žije Kristus Král!. Stalo se tak 29. července 1936.

Proces blahořečení[editovat | editovat zdroj]

Jeho proces blahořečení byl zahájen roku 1959 v arcidiecézi Barcelona spolu s dalšími patnácti karmelitánskými spolubratry a jednou řeholnicí.

Dne 26. června 2006 uznal papež Benedikt XVI. jejich mučednictví. Blahořečeni byli 28. října 2007.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]