Jo Nesbø

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jo Nesbø
Jo Nesbø v roce 2007
Jo Nesbø v roce 2007
Rodné jménoJon Nesbø
Narození29. března 1960 (64 let)
Oslo
Povoláníromanopisec, spisovatel, novinář, autor dětské literatury, fotbalista, zpěvák, hudebník, scenárista, ekonom a filantrop
Alma materNorwegian School of Economics
Žánrdetektivka
OceněníRivertonova cena (1997)
Skleněný klíč (1998)
Cena norských knihkupců (2000)
Mads Wiel Nygaards legat (2002)
Cena norských knihkupců (2007)
… více na Wikidatech
Děti1
PříbuzníKnut Nesbø (sourozenec)
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jo Nesbø [ˈju ˈnɛsbø]IPA (* 29. března 1960, Oslo) je současný norský spisovatel a hudebník.

Původně vystudoval ekonomii a finanční analytiku. Zpočátku pracoval jako novinář, makléř a taxikář.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Oslu v rodině knihovnice, otec byl vášnivým čtenářem a vypravěčem. Má dva bratry. Mladého Joa ovšem nejvíce zajímal fotbal – působil v klubu Molde FK a chtěl se stát profesionálním hráčem ve stáji britských Tottenham Hotspur. Po natržení kolenního vaziva se svých plánů musel vzdát a začal intenzivně pracovat na svém vzdělání. Vystudoval ekonomii na Norges Handelshøyskole v Bergenu, stal se z něj burzovní makléř a později i finanční analytik v největší makléřské společnosti v Norsku. To bylo jeho denní zaměstnání, v noci nechával promlouvat divočejší stránku své osobnosti. Jeho další zálibou byla rocková hudba – věnoval se hře na kytaru a skládání písní v několika nepříliš úspěšných formacích. Potom s mladším bratrem Knutem založili vlastní skupinu a Di Derre se stali idoly norské rockové scény s rekordním počtem prodaných alb a až 180 odehranými koncerty ročně.

Když už tenhle rytmus nemohl déle zvládat, odletěl na několik měsíců do Austrálie. Zároveň dostal nabídku napsat zápisky z turné kapely, on si však zvolil úplně jiný žánr. Naplno se začal psaní románů věnovat v roce 1997 po smrti svého otce, kdy si uvědomil, že chce do konce svého života stihnout napsat román.[1]

Věnuje se horolezectví, v 62 letech přelezl úsek obtížnosti 8a.[2]

Literární dílo[editovat | editovat zdroj]

Harry Hole[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Harry Hole.

Jeho literární kariéru odstartoval kriminální román Flaggermusmannen (Netopýří muž / Netopýr) z roku 1997. Jde o první detektivku, v níž vystupuje osobitý kriminalista Harry Hole. Kniha zaznamenala okamžitý úspěch a svému autorovi vynesla cenu Rivertonprisen, kterou uděluje Klub Riverton za nejlepší literární nebo dramatické počiny s kriminální tematikou. Dále obdržel Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román.

Inspirací pro vytvoření zasmušilého kriminalisty Harryho Holea byla díla amerických autorů tzv. „drsné školy“, Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta.

Detektiv z Osla je prototypem drsného chlapíka, který se snaží porozumět zlu a vymýtit zločin ve všech jeho podobách. Není schopen respektu vůči žádné autoritě a na vlastní pěst svádí boje se sadisty, kriminálníky i studeným severským počasím. Jeho Achillovou patou je alkohol – i když mu občas poskytne momenty útěchy, většinou kvůli němu klesá ještě hlouběji do propasti zoufalství. Bolest duše a těla je pro Harryho jakousi očistou, která jemu i jeho autorovi pomáhá překonávat své hranice. Hrdinovou oblíbenou kombinací antidepresiv, je bourbon Jim Beam a cigarety značky Camel. Romány s Harrym Holem jsou charakteristické výraznou mírou násilí – prezentují mužský svět, ve kterém se ženy objevují především v roli obětí nebo tajemných hrdinek v ohrožení. Hrdinovou vyvolenou ženou je Ráchel Faukeová, která se objevuje poprvé ve třetím dílu a její vztah s Harrym prochází v jednotlivých dílech mnoha těžkými zkouškami. Ráchel má z předchozího vztahu syna Olega, který považuje Harryho za svého náhradního otce.

Po Netopýrovi následovalo dalších dvanáct knih s Harrym Holem v hlavní roli (viz dále).

Harry Hole ožívá také v podobě mluveného slova – audioknihy čte Hynek Čermák.

V říjnu roku 2017 měl premiéru film podle knihy Sněhulák, Harryho Holea ztvárnil irský herec Michael Fassbender.

Další díla[editovat | editovat zdroj]

Lovci hlav[editovat | editovat zdroj]

Po sedmi románech s Harrym Holem si vzal Nesbø načas volno a v roce 2008 napsal svižný thriller Lovci hlav (Hodejegerne). Zužitkoval v něm své zkušenosti z let strávených ve světě finančních analytiků, který vykreslil s mistrnou dávkou černého humoru. Hlavní postavou je Roger Brown – lovec mozků – jenž je nucen přivydělávat si krádežemi uměleckých děl. V Norsku vznikla stejnojmenná filmová adaptace, která měla premiéru v roce 2011. Lovci hlav vyšli také jako audiokniha, kterou načetl Filip Švarc.

Syn[editovat | editovat zdroj]

Výrazný úspěch zaznamenala také kniha Syn z roku 2012. Kniha pojednává o mladém vězni jménem Sonny Lofthus, který uteče z vězení a vydává se na krvavou pomstu mafii, která přinutila k sebevraždě jeho otce. Další knihy jsou například Krev na Sněhu a její volnější pokračování s názvem Půlnoční Slunce, obě vydané v roce 2015.

Okupace[editovat | editovat zdroj]

Podle jeho předlohy byl natočený norský televizní seriál Okupace o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Seriál měl premiéru v norské televizi 5. října 2015. V České televizi byl první díl odvysílán 7. ledna 2017. Druhá série byla v Norsku odvysílána v roce 2017, momentálně probíhá příprava třetího pokračování.

Macbeth[editovat | editovat zdroj]

V rámci projektu Hogarth Shakespeare, ve kterém současní spisovatelé adaptují díla Williama Shakespeara, převyprávěl Jo Nesbø Macbetha (vyšlo v nakladatelství Hogart Press (2018), česky v nakladatelství Práh (2018).

Metoda psaní[editovat | editovat zdroj]

Jeho metoda psaní zahrnuje několikaměsíční cesty po světě a dlouhý proces plánování. Aby příběh působil autenticky, musí podle něj vzejít z intenzivní přípravy a důsledného sběru materiálu. „Dopřeji si tolik přípravy, kolik je možné – tvorbou námětu a synopse strávím více času než psaním samotné knihy. Je velmi důležité probouzet se každé ráno a věřit svému příběhu. Mou jedinou úlohou při psaní knihy je nezničit ho.“

Díla pro děti[editovat | editovat zdroj]

Kromě detektivek píše i humorné knihy pro děti věnované své dceři. V úspěšné sérii vystupuje dvojice kamarádů a excentrický profesor Doktor Proktor, čekající na svůj velký objev: 2007 Doktor Proktors prompepulver (Doktor Proktor a prdící prášek), 2008 Doktor Proktors tidsbadekar (Doktor Proktor a vana času), 2010 Doktor Proktor og verdens undergang, kanskje (Doktor Proktor a konec světa. Možná... ) a 2012 Doktor Proktor og det store Gullrøveriet (Doktor Proktor a velká loupež zlata).

Hlasem dětských Nesbøvek – prozatím ve třech vydaných audioknihách – je David Novotný.

Prodávanost a překlady[editovat | editovat zdroj]

Jeho knihy byly přeloženy do 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa.[3] Jen ve čtyřapůlmilionovém Norsku se jich na začátku roku 2011 prodalo jeden a půl milionu.[3] Do října 2015 bylo prodáno celosvětově 23 milionů výtisků, z toho 3 miliony v Norsku.[4]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Knihy, kde je hlavní hrdina detektiv Harry Hole[editovat | editovat zdroj]

Doktor Proktor (knihy pro děti)[editovat | editovat zdroj]

 • 2007 – Doktor Proktors prompepulver (Doktor Proktor a prdicí prášek), česká audiokniha (OneHotBook, EAN: 8594169480251)
 • 2008 – Doktor Proktors tidsbadekar (Doktor Proktor a vana času), česká audiokniha (OneHotBook, EAN: 8594169480466)
 • 2010 – Doktor Proktor og verdens undergang. Kanskje. (Doktor Proktor a konec světa. Možná... ), česká audiokniha (OneHotBook, EAN: 8594169480619)
 • 2012 – Doktor Proktor og det store Gullrøveriet (Doktor Proktor a velká loupež zlata)
 • 2016 – Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Kniha Zlín, ISBN 9788074736131)

Samostatné knihy[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

 • 2011 – Hodejegerne (Lovci hlav)
 • 2014 – Doktor Proktors Pupspulver (Doktor Proktor a prdící prášek)
 • 2015 – Okupace (Okkupert), norsko-švédský thriller dle námětu spisovatele Joa Nesbøho
 • 2017 – Sněhulák (The Snowman), premiéra v říjnu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. článek Jo Nesbø na webu sevt.cz
 2. TEAM, Editorial. Jo Nesbø’s (62) road to 8a [online]. 7 February 2023 [cit. 2023-02-09]. Dostupné online. 
 3. a b článek Nesbø, Jo na webu iliteratura.cz
 4. ZELINKOVÁ, Lucie. Recenze: Jo Nesbø ubral na brutalitě a mění detektivky za thriller hnaný pomstou. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2015-10-23 [cit. 2015-10-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]