Přeskočit na obsah

Jošiaki Ašikaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jošiaki Ašikaga
足利 義昭
Narození15. prosince 1537
Kjóto
Úmrtí9. října 1597 (ve věku 59 let)
Ósaka
Povolánísamuraj
Nábož. vyznáníbuddhismus
ChoťSako Akamacu
DětiGidžin Ašikaga
Jošitaka Iššiki
RodičeJošiharu Ašikaga a Keidžuin
Rodašikagský šógun
PříbuzníJošiteru Ašikaga a Jošiaki Ašikaga (sourozenci)
Taneie Konoe (adoptivní rodič)
PodpisJošiaki Ašikaga 足利 義昭 – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jošiaki Ašikaga (japonsky 足利 義昭, Ašikaga Jošiaki, 5. prosinec 15379. říjen 1597) byl patnáctým a zároveň posledním šógunem šógunátu Ašikaga a vládl v období let 15681573. Byl bratrem třináctého šóguna Jošiterua Ašikagy.

Absence politické autority centrální vlády (bakufu) v Kjótu umožnil roku 1568 vstup vojsk pod vedením Nobunagy Ody do hlavního města. Díky Nobunagově rozhodující vojenské síle došlo k mocenským reformám, jejichž výsledkem byla loutková bakufu a nástup nové éry, období Azuči-Momojama. 14. šógun Jošihide (tzv. potulný šógun) byl sesazen, aniž by kdy předtím vstoupil do Kjóta. I přes Nobunagovu snahu sjednotit jednotlivé provincie boje neustávaly a mír zavládl až po jeho smrti po roce 1582.

Nobunagův nástupce, Hidejoši Tojotomi, který sloužil jako jeho generál, dokázal Japonsko sjednotit a požádal Jošiakiho, zda by jej adoptoval. Tento krok byl nezbytný proto, aby se mohl Hidejoši ucházet o titul šóguna, neboť byl nízkého původu a dle tradice (nepocházel z tradičních rodin Fudžiwara nebo Minamoto) nemohl o titul požádat bez patřičného rodového zázemí. Jošiaki však tuto žádost neakceptoval a Hidejoši byl jmenován kampaku (asistent a regent dospělého císaře).

Za datum zániku šógunátu Ašikaga je považován 27. srpen roku 1573. Tehdy Nobunaga vyhnal Jošiakiho z Kjóta. Ten však zůstal oficiálně šógunem až do roku 1588.

klan Ašikaga
Předchůdce:
Jošihide Ašikaga
15371597
Jošiaki Ašikaga
Nástupce:
Nobunaga Oda, daimjó, konec šógunátu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]