Jošiaki Ašikaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kaligrafický symbol
Článek obsahuje japonský text.
Bez vhodného fontu nejspíš místo kandži nebo kany uvidíte otazníky, obdélníčky či jiné znaky.
Jošiaki Ašikaga.

Jošiaki Ašikaga (japonsky: 足利 義昭, Ašikaga Jošiaki, 5. prosinec 1537 - 9. říjen 1597) byl pátnáctým a zároveň posledním šógunem šógunátu Ašikaga a vládl v období let 1568-1573. Byl synem třináctého šóguna Jošiterua Ašikagy.

Absence politické autority centrální vlády (bakufu) v Kjótu umožnil roku 1568 vstup vojsk pod vedením Nobunagy Ody do hlavního města. Díky Nobunagově rozhodující vojenské síle došlo k mocenským reformám, jejichž výsledkem byla loutková bakufu a nástup nové éry, období Azuči-Momojama. 14. šógun Jošihide (tzv. potulný šógun) byl sesazen, aniž by kdy předtím vstoupil do Kjóta. I přes Nobunagovu snahu sjednotit jednotlivé provincie boje neustávaly a mír zavládl až po jeho smrti po roce 1582.

Nobunagův nástupce, Hidejoši Tojotomi, který sloužil jako jeho generál, dokázal Japonsko sjednotit a požádal Jošiakiho, zda by jej adoptoval. Tento krok byl nezbytný proto, aby se mohl Hidejoši ucházet o titul šóguna, neboť byl nízkého původu a dle tradice (nepocházel z tradičních rodin Fudžiwara nebo Minamoto) nemohl o titul požádat bez patřičného rodového zázemí. Jošiaki však tuto žádost neakceptoval a Hidejoši byl jmenován kampaku (asistent a regent dospělého císaře).

Za datum zániku šógunátu Ašikaga je považován 27. srpen roku 1573. Tehdy Nobunaga vyhnal Jošiakiho z Kjóta. Ten však zůstal oficiálně šógunem až do roku 1588.

klan Ašikaga
Předchůdce:
Jošihide Ašikaga
15371597
Jošiaki Ašikaga
Nástupce:
Nobunaga Oda, daimjó, konec šógunátu