Jošiaki Ašikaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Jošiaki Ašikaga
Yoshiaki.jpg
Narození 5. prosince 1537
Kjóto
Úmrtí 9. října 1597 (ve věku 59 let)
Ósaka
Děti Gidžin Ašikaga
Rodiče Jošiharu Ašikaga a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ642656
Příbuzní Jošiteru Ašikaga (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jošiaki Ašikaga (japonsky: 足利 義昭, Ašikaga Jošiaki, 5. prosinec 15379. říjen 1597) byl patnáctým a zároveň posledním šógunem šógunátu Ašikaga a vládl v období let 1568-1573. Byl synem třináctého šóguna Jošiterua Ašikagy.

Absence politické autority centrální vlády (bakufu) v Kjótu umožnil roku 1568 vstup vojsk pod vedením Nobunagy Ody do hlavního města. Díky Nobunagově rozhodující vojenské síle došlo k mocenským reformám, jejichž výsledkem byla loutková bakufu a nástup nové éry, období Azuči-Momojama. 14. šógun Jošihide (tzv. potulný šógun) byl sesazen, aniž by kdy předtím vstoupil do Kjóta. I přes Nobunagovu snahu sjednotit jednotlivé provincie boje neustávaly a mír zavládl až po jeho smrti po roce 1582.

Nobunagův nástupce, Hidejoši Tojotomi, který sloužil jako jeho generál, dokázal Japonsko sjednotit a požádal Jošiakiho, zda by jej adoptoval. Tento krok byl nezbytný proto, aby se mohl Hidejoši ucházet o titul šóguna, neboť byl nízkého původu a dle tradice (nepocházel z tradičních rodin Fudžiwara nebo Minamoto) nemohl o titul požádat bez patřičného rodového zázemí. Jošiaki však tuto žádost neakceptoval a Hidejoši byl jmenován kampaku (asistent a regent dospělého císaře).

Za datum zániku šógunátu Ašikaga je považován 27. srpen roku 1573. Tehdy Nobunaga vyhnal Jošiakiho z Kjóta. Ten však zůstal oficiálně šógunem až do roku 1588.

klan Ašikaga
Předchůdce:
Jošihide Ašikaga
15371597
Jošiaki Ašikaga
Nástupce:
Nobunaga Oda, daimjó, konec šógunátu