Jinecké hřebeny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hřeben
Jinecké hřebeny
Skalní útvar Komín na vrchu Koníček (667 m), vedlejšího vrcholu Hřebene

Vrchol 721 m n. m.
Prominence 78 m
Izolace 2,5 km → Brda
Seznamy Hory a kopce Brdské vrchoviny
Poloha
Státy Česko Česko
Pohoří Brdská vrchovina / Brdy / Třemošenská vrchovina / Čenkovská vrchovina
Souřadnice
Hřeben
Hřeben
Hornina slepenec
Povodí Litavka, Berounka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jinecké hřebeny jsou přibližně 4,5 km dlouhý, členitý a skalnatý hřeben v Brdech, jihozápadně od obce Jince.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Jinecké hřebeny začínají nad obcí Ohrazenice (v údolí Pstruhového potoka) a táhnou se zhruba jihozápadním směrem až do údolí Červeného potoka. Nalezneme zde čtyři výrazné vrcholy – Koníček (667 m), Komín (689 m), Hřeben (721 m) a Pec (682 m). Na všech z nich jsou četné skalní útvary – mrazové sruby. Z nich nejznámější jsou skály na vrchu Koníček. Tady nalezneme hned dva výrazné útvary – skálu Koníček (ve tvaru koňské hlavy), která dala vrchu jméno, a mnohem vyšší věž Komín (nezaměňovat s vrchem Komín, posazeným o cca 800 m dále na JZ). Jedná se o typické skládané skály, v Brdech velmi časté.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Od vrchu Komín, ale zejména od nejvyššího vrchu Hřeben, se táhne téměř souvislý pás vojenských pozorovatelen, z nichž je možno sledovat výsledky cvičných střeleb na dopadových plochách Brda (Baština) a Tok a částečně i na dopadové ploše Jordán. Právě cílová plocha Brda je patrně nejvíce využívaná na celém území VVP Jince. Od zmíněných pozorovatelen se nabízejí velmi působivé rozhledy na značnou část tzv. Středních Brd.

Hřeben je jednou z nejvýznamnějších lokalit výskytu prehistorických zkamenělin živočichů (trilobitů apod.).

V JV svazích Jineckých hřebenů (pod vrchy Komín a Koníček) se nachází "rezervace" původních suťových bukojedlových porostů. Tato lokalita je lesáky udržována ve víceméně netknutém stavu, je i částečně oplocena, nikdy však nebyla oficiálně vyhlášena.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Hřeben se nalézá na území bývalého vojenského újezdu Brdy, kam vstup oficiálně nebyl povolen.

Mezi vrchy Hřeben a Pec prochází úzkým sedlem ve výšce 672 m n. m. lesní silnička, spojující okraj cílové plochy Brda s křižovatkou cest u hájovny Krejčovka pod vrchem Beranec.