Jindřich I. Bourbon-Condé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jindřich I. Bourbon, princ de Condé
Jindřich I. Bourbon, princ de Condé
Jindřich I. Bourbon, princ de Condé

Narození29. prosince 1552
La Ferté-sous-Jouarre
Úmrtí5. března 1588
(ve věku 35 let)
Saint-Jean-d'Angély
ChoťMarie Klévská
Šarlota Kateřina de La Trémoille
DětiÉléonore de Bourbon
Jindřich II. Bourbon-Condé
RodičeLudvík I. de Condé a Eléanor de Roye
PříbuzníFrantišek Bourbon-Conti a Charles, Count of Soissons (sourozenci)
Vojenská kariéra
Hodnostgenerál
Válkyfrancouzské náboženské války
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Henri de Bourbon-Condé (Jindřich I. Bourbon-Condé; 29. prosince 15525. března 1588) byl francouzský princ královské krve a hugenotský generál stejně jako jeho daleko známější otec, Ludvík I. Bourbon-Condé.

Jindřich byl nejstarší syn Ludvíka I. Bourbon-Condé a Eleanory de Roucy de Roye. Z osmi dětí jejich rodiny byli Jindřich a jeho bratr František Bourbonský, vévoda de Conti jediní, kteří měli potomky. Měli také mladšího polorodého bratra Karla, hraběte ze Soissons, z otcova druhého manželství. Jindřichův bratranec se stal navarrským a francouzským králem jako Jindřich IV..

Oženil se dvakrát, poprvé za svou sestřenici Marií Klévskou (1553–1574). Její matka byla sestrou jeho otce. Marie byla velká kráska a francouzský král Jindřich III. měl zřejmě v plánu jejich sňatek zrušit, aby se s ní mohl oženit sám, ona ale zemřela na porodní komplikace ještě dříve, než to mohl učinit. Jindřich měl s Marií jedno dítě:

Podruhé se Jindřich oženil se sestřenicí z druhého kolena, Charlottou Cathérine de La Trémoille (1568–1629), dcerou Ludvíka III. de La Trémoille a vnučkou vojevůdce de Montmorencyho. Měli spolu dvě děti, přičemž syn se narodil jako pohrobek:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henri, Prince of Condé (1552–1588) na anglické Wikipedii.

  1. Flowers for Catherine de Bourbon-Condé - Find a.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2022-12-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]