Jesus Freaks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Jesus Freaks je křesťanské hnutí mladých lidí, mající své kořeny ve hnutí Jesus Movement. To bylo založeno koncem šedesátých let v USA, jakožto hlavní křesťanský element v subkultuře hippies, členové byli nazýváni Jesus People nebo právě Jesus Freaks. Samotné hnutí Jesus Freaks vzniklo v září 1991 v německém Hamburku, zakladatelem je pastor Martin Dreyer. Od roku 1994 funguje jako nezisková organizace Jesus Freaks International se sídlem v Berlíně. Současní Jesus Freaks mají hlavní základnu v Německu, dále v Rakousku a Švýcarsku, dohromady zastřešují přes 100 sborů. Hnutí se orientuje zejména na mladé lidi a jejich subkultury (punk, metal, hip-hop ...), od r. 1995 pořádá obzvláště mezi touto mládeží velmi oblíbený festival Freakstock, jeden z největších svého druhu v Evropě. Znakem společenství je Alfa a Omega, symbolizující Ježíše Krista dle biblického "Já jsem Alfa i Omega, počátek i konec" (Zj 21,6).

Jesus Freaks v ČR[editovat | editovat zdroj]

Od konce 90.let bylo v ČR zaznamenáno několik pokusů o vznik podobného hnutí. V roce 2004 vzniklo v Hradci Králové první takové oficiální uskupení (občanské sdružení) nazvané Jesusfreax CZ. Toto sdružení pořádalo v letech 2005 - 2010 českou obdobu festivalu Freakstock, nazvanou Freakfest a aktivně spolupracovalo s Jesus Freaks v Německu i podobnými festivaly jako byl Freakfest. Po rozpadu hradeckých Jesusfreax hnutí v ČR funguje na neoficiální bázi, setkávalo se v podobě tzv. Freakparty a také v rámci jednotlivých festivalů. Aktivně se do činnosti JF ČR zapojuje asi 20 osob. Mediálně nejznámější postavou české JF scény je Alexandr Flek, spoluautor Bible 21 - moderního biblického překladu.

Od roku 2015 organizují lidé z této komunity a jejich přátelé festival MEZiPROSTOR alias "Setkání mezi nebem a podzemím", jehož sídlem je kultovní místo českého undergroundu, tzv. Skalákův mlýn v Meziříčku u Želetavy.