Jeruzalémská ptačí observatoř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lejsek bělokrký (Ficedula albicollis)

Jeruzalémská ptačí observatoř (hebrejsky התחנה לחקר ציפורי ירושלים, Ha-tachana le-cheker ciporej Jerušalajim) je městská ptačí observatoř v Izraeli, rozkládající se na ploše pěti tisíc čtverečních metrů uprostřed Jeruzaléma, mezi Knesetem a Nejvyšším soudem.[1] Má strategickou polohu na migrační trase ptáků mezi Afrikou a Eurasií, která vede podél Velké příkopové propadliny. Každé jaro a podzim migruje přes Izrael na 500 milionů ptáků. Dvě třetiny ptačích druhů, které je možné vidět v Jeruzalémě, jsou stěhovaví.

Byla založena v roce 1994 Společností pro ochranu přírody v Izraeli a slouží zároveň jako národní kroužkovací centrum.[1] Společnost založili a v současné době ji i řídí ornitolog Gid'on Perleman a přírodní umělec Amir Balaban. Každým rokem je během jarní a podzimní migrace zkušenými dobrovolníky okroužkováno na dvě stovky ptáků.[1]

Vzácné druhy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jerusalem Bird Observatory na anglické Wikipedii.

  1. a b c The Jerusalem Bird Observatory [online]. Gems in Israel [cit. 2009-03-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-08-27. (anglicky) 
  2. JACOBS, Megan. Rare bird is sighted in Jerusalem [online]. The Jerusalem Post [cit. 2009-03-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Around the Region 2007: Israel [online]. Ornitologická společnost Blízkého východu [cit. 2009-03-29]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]