Jehan Georges Vibert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jehan Georges Vibert
Narození 30. září 1840
Paříž
Úmrtí 28. července 1902 (ve věku 61 let)
Paříž
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Alma mater École nationale supérieure des beaux-arts
Ocenění rytíř Čestné legie
důstojník Řádu čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jehan Georges Vibert (30. září 1840 Paříž - 28. července 1902 Paříž) byl jeden z francouzských akademických malířů druhé poloviny 19. století.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Základní umělecké školení získal již ve velmi mladém věku od svého dědečka, rytce Jean-Pierre-Mariena Jazeta. Mladého Viberta však více fascinovalo malířství, než rytectví, na kterého ho děd více zaměřoval, což vedlo k následujícímu studiu u Félix-Josepha Barriase a od svých šestnácti let i na École des Beaux-Arts. Na škole setrval šest let pod vedením historického malíře François-Édouarda Picota. Během Francouzsko-pruské války byl Vibert povolán jako ostrostřelec, což vedlo k jeho zranění v bitvě u Malmaisonu v říjnu roku 1870. Později získal ocenění Řád čestné legie a následně se stal rytířem Řádu čestné legie, jako uznání jeho obětavosti.

Vilbert v Salónu vystavoval až do roku 1889 a popularita jeho prací se rozšířila po celé Evropě, ale i dále, například do Ameriky. Jeho dílo obsahuje i několik akvarelů, určitý čas se zajímal i o spisovatelskou tvorbu, zvlášť pak o komedie, ve kterých často sám vystupoval. I jeho práce jsou často humorně založené, čímž si získal ve své době obdiv. Zemřel náhle po srdeční mrtvici. Je pohřben na Père-Lachaise.

Mezi jeho žáky patřil Ferdinand Roybet.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jehan Georges Vibert na anglické Wikipedii.