Jehan Georges Vibert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jehan Georges Vibert
Jehan George Vibert.jpg
Narození 30. září 1840
Paříž
Úmrtí 28. července 1902 (ve věku 61 let)
Paříž
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise (48°51′39″ s. š., 2°23′32″ v. d.)
Alma mater École nationale supérieure des beaux-arts
Ocenění rytíř Čestné legie
důstojník Řádu čestné legie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jehan Georges Vibert (30. září 1840, Paříž28. července 1902, Paříž) byl jeden z francouzských akademických malířů druhé poloviny 19. století.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Základní umělecké školení získal již ve velmi mladém věku od svého dědečka, rytce Jean-Pierre-Mariena Jazeta. Mladého Viberta však více fascinovalo malířství než rytectví, na kterého ho děd více zaměřoval, což vedlo k následujícímu studiu u Félix-Josepha Barriase a od svých šestnácti let i na École des Beaux-Arts. Na škole setrval šest let pod vedením historického malíře François-Édouarda Picota. Během prusko-francouzské války byl Vibert povolán jako ostrostřelec, což vedlo k jeho zranění v bitvě u Malmaisonu v říjnu 1870. Později získal Řád čestné legie a následně se stal rytířem Řádu čestné legie, jako uznání jeho obětavosti.

Vilbert v Salónu vystavoval až do roku 1889 a popularita jeho prací se rozšířila po celé Evropě, ale i dále, například do Ameriky. Jeho dílo obsahuje i několik akvarelů, určitý čas se zajímal i o spisovatelskou tvorbu, zvlášť pak o komedie, ve kterých často sám vystupoval. I jeho práce jsou často humorně založené, čímž si získal ve své době obdiv. Zemřel náhle po srdeční mrtvici. Je pohřben na hřbitově Père-Lachaise.

Mezi jeho žáky patřil Ferdinand Roybet.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jehan Georges Vibert na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]