Jean-François Pilâtre de Rozier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jean-François Pilâtre de Rozier (30. března 1757 v Metách - 15. června 1785 u Wimereux, Pas-de-Calais) byl francouzský fyzik a průkopník letectví.

Jean-François Pilâtre de Rozier
První vzlet balonu (ballon captif) uskutečněný 15. října 1783 baronem d'Arlandes a Pilatrem de Rozier
První volný let balonu - Rozier a baron d'Arlandes, 21. listopad 1783
První vzlet uvázané montgolfiery - ballon captif, prvními letci jsou Jean-François Pilâtre de Rozier a Pierre Romain
První oběti letectví - Jean-François Pilâtre de Rozier a Pierre Romain, 15. červen 1785
Tragická nehoda Jean-François Pilâtra de Rozier a Pierra Romain

Život[editovat | editovat zdroj]

Jean-Francois byl synem Magdeleine Walmardové a Mathurina Pilastre, přezdívaného „du Rosier“, který byl bývalým vojákem a usadil se v Metách jako hostinský. Mladý Pilastre studoval chemii a v 18 letech odešel do Paříže, kde si poněkud změnil jméno a získal přízeň králova bratra. Roku 1781 založil první technické muzeum, kde konal fyzikální a chemické pokusy. Na něho se obrátili bratři Montgolfierové o posouzení jejich převratného objevu. A tak první historicky ověřený let člověka letadlem lehčím vzduchu se zdařil 15. října roku 1783 tehdy 26letému fyzikovi de Rozierovi v balonu plněném horkým vzduchem, sestrojeným bratry Montgolfiery (t.zv. montgolfiera). Balon dosáhl výšky 26 metrů a byl upoután k zemi lany (t.zv. ballon captif). Již 21. listopadu téhož roku následoval první volný let balonem, který absolvoval Pilatre de Rozier s baronem Francois d´Arlandes. Let trval 25 minut, když start byl v zahradě loveckého zámku La Muette. Trasa vedla v délce 12 km přes řeku Seinu a přistání proběhlo na okraji Paříže.

Tragická smrt[editovat | editovat zdroj]

Rozier pak vyvinul svůj systém balonu - tzv. rozieru. Tento letoun byl kombinací balonu plněného vodíkem (tzv. charliery) a montgolfiery. Tento realizovaný nápad se mu stal osudným, když 15. června 1785 s ním startoval z Boulogne-sur-Mer s úmyslem přeletět kanál La Manche do Velké Británie. Asi po 5 km plavby ve výši cca 900 m došlo ke vznícení vodíku v náplni balonu a jeho explozi. Rozier a jeho společník Pierre Romain při pádu přišli o život. Stali se tak prvními oběťmi letectví.