Přeskočit na obsah

Jan Kubáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
PhDr. Jan Kubáček
Narození12. října 1981 (42 let)
Turnov
Povolánípolitolog a pedagog
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Kubáček (* 12. října 1981, Turnov) je český politolog, specializující se na politický management, politickou komunikaci a volební marketing, je autorem několika odborných knih a cvičebnic, desítek studií a popularizačních článků.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.[1]

Přednáší nepravidelně na řadě odborných institutů, v České republice i zahraničí. V letech 2001 - 2004 předsedal sdružení POLIS (Politologické uskupení studentů politických věd, i-Polis), kde je od roku 2004 čestným předsedou. Toto profesní sdružení se věnuje popularizaci a kultivaci politických věd, přednáškám a seminářům.

Od roku 2012 působí v rámci specializované konzultační kanceláře PR&MEDIA PARTNERS věnující se odborné analýze legislativy, poradenství a publikační činnosti. Konzultuje a odborně lektoruje pro privátní a veřejný sektor v ČR i zahraničí - v oblasti politického managementu, komunikace institucí a úředníků, politické psychologie, politického marketingu, strategií volebních kampaní a politického plánování a analýzy.

V roce 2013 vedl odborný politologicko-sociologický tým, který pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) posuzoval volební model využívaný Českou televizí a Českým rozhlasem pro zvaní svých hostů do předvolebních pořadů. Výsledkem těchto analýz bylo doporučení zavést metodu tzv. volebního mínění [1]. Česká televize posléze aplikovala princip volebního potenciálu, jak pro organizaci, tak pro prezentaci předvolebních průzkumů v rámci předvolebních debat při sněmovních volbách v roce 2013.

V listopadu 2010 oznámil svůj přechod z pozice nezávislého politologa a analytika do "administrativy" a stal se vedoucím poradců ministra vnitra, vicepremiéra a tehdejšího předsedy strany Věci veřejné Radka Johna pro tematiku protikorupční strategie a reformních opatření v českém politickém systému - zákon o obecném referendu, z. o konstruktivním vyjádření nedůvěry, rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ a zákon o veřejných zakázkách. Této práci, z pozice nestraníka, se věnoval do konce roku 2011.

Od roku 2012 opět působí jako analytik a poradce pro politické strategie, jak pro zahraniční partnery, tak i tuzemský veřejný sektor. Nedávno vydal u nakladatelství Grada monografii věnovanou politickému managementu a volební komunikaci s podtitulem Slovník politického managementu a volebního marketingu. Za tuto knihu obdržel Cenu poroty za výkladový slovník roku 2013 [2].

V roce 2015 se spoluautorsky podílel na publikaci Marketingová komunikace a Public Relations: výklad pojmů a teorie oboru vydané nakladatelstvím KAROLINUM.

Své analýzy zpracovává rovněž pro česká média, i zahraniční sdělovací prostředky a tiskové agentury - například pro Le Monde [2], Thomson Reuters, DPA, ORF, Gazetu Wyborczu, NEWSWEEK Polska, TA3 [3], Hospodárske noviny, deník Pravda a další.

Zaměření[editovat | editovat zdroj]

Ve své pedagogické a analytické činnosti se zejména zaměřuje na oblast politického managementu, komunikaci veřejných institucí a úřadů, vybrané oblasti politického a volebního marketingu, politické psychologie a sociologie, politické komunikace. Rovněž se zajímá o autoritativní režimy a fenomén politické manipulace, spin doctoring a politické strategie a analýzy.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

 • Marketingová komunikace a Public Relations: výklad pojmů a teorie oboru, KAROLINUM, Praha 2015 (kol. autorů).
 • Odborný sociologicko-politologický posudek volebního modelu,na jehož základě Česká televize zvala hosty do předvolebního pořadu Otázky V. Moravce Speciál a Český rozhlas do pořadu M. Veselovského pro zadavatele – Radu pro rozhlasové a televizní vysílání
 • Slovník politického managementu a volebního marketingu, GRADA, Praha 2012 (oceněn Cenou poroty 2013).
 • Tematika Evropské unie a evropské politiky ve volební komunikaci českých politických stran - fenomén europeizace ve volebních programech a marketingu českých politických stran od roku 1989 (in: M. Brunclík; Z. Klíč (eds.)): Z periferie do centra Evropy - 20 let vývoje vztahu ČR k EU, Cevro Institut, Praha 2009.
 • Volební právo – minulost, současnost a budoucnost (kol. autorů) (v tisku)
 • Testy – Politologie a mezinárodní vztahy (spoluautor V. Nekvapil), Nakladatelství FRAGMENT, Praha 2008.
 • Nástup aktivistického politického stylu – výzva pro konsenzuální politiku (in: V. Srb; P. Hirtlová (eds.)): Radikalismus a jeho projevy v současném světě, Nezávislé centrum pro studium politiky, ARC-Vysoká škola politických a společenských věd, Kolín 2007.
 • Témata - Všeobecný přehled (kol.autorů), Nakladatelství FRAGMENT, Praha 2007 (II. aktualizované a rozšířené vydání - 2013).
 • Testy - Všeobecný přehled (kol.autorů), Nakladatelství FRAGMENT, Praha 2007 (II. aktualizované a rozšířené vydání - 2013).
 • Filozofické repete, nakladatelství AMOS, Praha 2008.
 • Politologie. Mezinárodní vztahy, teritoriální a evropská studia, nakladatelství AMOS, Praha 2006 (II. vydání – 2006; III. aktualizované a rozšířené vydání - 2007).
 • Volby 2006 z pohledu politického marketingu (in: P. Hirtlová; V. Srb (eds.)): České volební principy v proměnách času, Nezávislé centrum pro studium politiky, ARC-Vysoká škola politických a společenských věd, Kolín 2006.
 • Politologický almanach (ed.), Univerzita Karlova v Praze Filozofická fakulta, Praha 2005.
 • Politologie a mezinárodní vztahy (spoluautor V. Nekvapil), nakladatelství a vydavatelství TUTOR, Praha 2003 (II. vydání – 2005).
 • Témata všeobecného přehledu (kol.autorů), nakladatelství a vydavatelství TUTOR, Praha 2003 (II. vydání – 2005).
 • Testy všeobecného přehledu (kol.autorů), nakladatelství a vydavatelství TUTOR, Praha 2003 (II. vydání – 2005).
 • Středoevropská vize (in: P. Kolesár (ed.): Česko-slovenské vztahy deset let po rozpadu federace, Mezinárodní politologický ústav, Brno 2003.
 • Česká strategie v Evropské unii; Postmoderní puberta; Supervolební rok 2002 – trendy do budoucna (in: A. Lisa (ed.): Sborník politologický VI. – Evropská unie: naděje a rizika rozšíření, nakladatelství Oeconomica, Praha 2003.
 • Tematika Evropské unie v programech českých parlamentních stran (in: L. Šandor (ed.): Slovensko v zrkadle Európskej únie – transformácia postkomunistických krajín a priebech ich prístupového procesu do Európskej únie, vydavateĺstvo Michala Vaška, Prešov 2002.
 • Pravidelně přispívá do měsíčníku Mezinárodní politika, týdeníku RESPEKT, deníku E15, deníku Mf DNES, deníku Lidové noviny, časopisu Marketing a média, CEVROrevue, časopisu SOCIETAS a dalších specializovaných periodik a internetových portálů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. PERKNEROVÁ, Kateřina. Politolog Jan Kubáček: V případě Fialy jde o utrpěné vítězství. deník.cz [online]. VLTAVA LABE MEDIA, 2021-10-29 [cit. 2022-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-11-25. 
 2. http://www.lemonde.fr/europe/article/2016/01/27/le-president-tcheque-veut-se-debarrasser-de-son-premier-ministre-a-la-kalachnikov_4854597_3214.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]