Jan Karel Liebich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Karel Liebich
Narození 5. srpna 1773 nebo 8. srpna 1773
Úmrtí 21. prosince 1816 (ve věku 43 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Karel Liebich, rodným jménem Johann Carl Liebich (5. srpna 1773, Mohuč, Porýní21. prosince 1816, Praha) byl německý divadelní režisér a ředitel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Tento německý divadelník a divadelní režisér proslul u nás především jako nájemce a ředitel Stavovského divadla v Praze. Nájemcem divadla se stal po úmrtí předchozího ředitele Domenica Guardasoniho v roce 1806 a byl jím až do své smrti 21. prosince 1816.

Jako divadelní ředitel přestal uvádět ve Stavovském divadle české hry, do té doby zde, navzdory stížnostem německého publika, uváděné, dokonce ustoupil i od uvádění italských oper a upřednostňoval především německé zpěvohry. Podařilo se mu zmodernizovat výpravu uváděných představení, povznesl činohru na úroveň opery.

Po jeho smrti převzala vedení divadla a příslušné divadelní podnikatelské oprávnění jeho žena Jana Liebichová s tím, že si musí přibrat zkušenějšího společníka.

Vánoční stromeček[editovat | editovat zdroj]

V našich zemích se ale stal nejvíce proslulým tím, že jako první v Praze překvapil své přátele na Vánoce 1812 nazdobeným vánočním stromečkem, postaveným v jeho libeňském zámečku Šilboch.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Prager Theateralmanach auf das Jahr 1809, Praha 1808

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vánoční stromeček k nám přišel z ciziny [online]. Národní muzeum Praha, 2014-12-16 [cit. 2018-01-06]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]