Jan Evangelista Andres

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Evangelista Andres
Jan Evangelista Andres
Jan Evangelista Andres
Narození20. prosince 1783
Ústí nad Orlicí
České královstvíČeské království České království
Úmrtí17. července 1825 (ve věku 41 let)
Ústí nad Orlicí
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Evangelista Andres (20. prosince 1783, Ústí nad Orlicí[1]17. července 1825, Ústí nad Orlicí[2]) byl český lékárník, amatérský divadelník a organizátor divadelního života v Ústí nad Orlicí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Ústí nad Orlicí v čp. 288 v zámožné rodině majitele textilní manufaktory Josefa Andrese a Anny, rozené Králové. Jeho otec si přál, aby se stal lékárníkem, protože v Ústí nad Orlicí dosud lékárna nebyla. Po absolvování gymnázia působil jako praktikant v lékárně U zlatého orla ve Vysokém Mýtě, pak studoval ve Vídni a vykonal tam v roce 1807 magisterskou zkoušku.

Jeho otec mezitím pro něho zakoupil a nechal přestavět dům čp. 23, už se záměrem, že v něm bude lékárna. Jan Andres v roce 1808 získal povolení koncese k jejímu provozování. Protože pracovní zatížení nebylo velké, mohl se věnovat divadlu, které rovněž zřídil ve svém domě.

Hrálo se zde pouze česky, texty pocházely buď z Krameriovy České expedice nebo od královéhradeckého nakladatele Jana Hostivíta Pospíšila. K repertoáru patřila např. tragédie Abelino nebo Velký zbojník od Heinricha Zschokkeho, kterou z němčiny přeložil Jan Hýbl, nebo drama Friedricha Gottera Medea v překladu Karla Ignáce Tháma s hudbou Jiřího Antonína Bendy.

V roce 1815 se Jan Andres oženil s Annou Novotnou z Olešnice na Moravě. Anna se brzy sblížila s Magdalenou Dobromilou Rettigovou, jejíž manžel přijal v Ústí místo zkoušeného radního. Ze společně pořádaných kuchařských kursů pro česká děvčata vznikla později Domácí kuchařka.

V roce 1819 převzal Jan Andres po příbuzném živnost na výrobu likérů, kterou postupně rozšířil a pro výrobu zakoupil sousední dům čp. 24. Jeho syn Alois Andres později založil a provozoval známou ústeckou továrnu A. J. Andres na speciální jemné likéry.

Dochovaný notový materiál z Andresova divadla je ve sbírkách Městského divadla.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených 1782-1811 v Ústí nad Orlicí , sign.2066, ukn.10177, str.14. Dostupné online
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu
  3. Osobnosti regionu :: Jan Evangelista Andres - OsobnostiRegionu.cz. www.osobnostiregionu.cz [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné online. 
  4. Ústecké kalendárium – únor 2002. www.usti.cz [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-12-03. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ústecké ozvěny, červenec 2005, s.19-21.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]