Jaderná elektrárna s odběrem tepla Radotín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jaderná elektrárna s odběrem tepla Radotín
Umístění jáderné elektrárny by mělo být uprostřed obrázku, těsně nad soutokem Berounky (vlevo) a Vltavy (vpravo)
Umístění jáderné elektrárny by mělo být uprostřed obrázku, těsně nad soutokem Berounky (vlevo) a Vltavy (vpravo)
StátČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
UmístěníPraha, Radotín
StavPlány zrušeny
Začátek výstavbynikdy
Jaderná elektrárna
Typ reaktorůVVER-70, VVER-440, AST-500, AST-200
PalivoU-235
Elektrická energie
Celkový výkon?
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaderná elektrárna s odběrem tepla Radotín (někdy také Jaderná elektrárna Praha-Jih) byla plánovaná jaderná teplárna poblíž Prahy v Radotíně. Předchozí projekty se původně zabývaly výstavbou jaderné elektrárny mezi městskými částmi Braník a Modřany, ale v polovině 70. let 20. století byla plánovaná stavba umístěna do Radotína.

Z různých důvodů bylo plánování jaderné elektrárny zpočátku přerušeno a později přeplánováno na jadernou elektrárnu. Po sametové revoluci se projekt nerealizoval.

Historie a technické informace[editovat | editovat zdroj]

V polovině 60. let zpracoval Státní výzkumný ústav strojírenský v Praze studii o využití jaderných elektráren jako součásti budoucího zásobování Prahy teplem. Pro dlouhodobé zásobování teplem byla v té době plánována výstavba klasických výtopen na zemní plyn. Již tehdy však bylo zřejmé, že výstavba těchto tepláren se výrazně zpozdí, čímž se otevřela příležitost pro výstavbu jaderné elektrárny.[1]

Paralelně s plány na jihu se hledaly i lokality pro jaderný zdroj tepla na západě Prahy mezi čtvrtěmi Motol a Radotín. Vzhledem k tomu, že západní Praha je velmi řídce zastavěna a vzdálenosti mezi jednotlivými sídly jsou velké, bylo by rozšíření plynárenské sítě technicky obtížné. Od roku 1970 bylo tedy otázkou, zda v této oblasti budou hrát roli centrální teplárny a zda přijdou v úvahu i jaderné zdroje. Z tohoto důvodu bylo v té době zajímavější soustředit se více na jih. V objednávce se počítalo s realizací elektrárny v oblasti Braník-Modřany, protože do té doby by se tepelná zátěž adekvátně zvýšila v důsledku velkých programů bytové výstavby.

Adaptace reaktoru VVER-440[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1975 bylo plánování elektrárny změněno a touto jadernou elektrárnou měla být zásobována i západní část města. S tím přišla i změna umístění jaderné elektrárny, která se nyní plánovala v městské části Radotín, těsně nad soutokem Berounky a Vltavy. Protože zásobování jihovýchodní části Prahy již nehrálo roli, existovaly dlouhodobé plány na výstavbu další jaderné elektrárny v městské části Uhříněves, která se však nikdy nedostala do fáze plného plánování. Odpadní teplo z jaderné elektrárny Praha-jih v Radotíně mělo být využito k vytvoření rekreačního areálu s bazény a plážemi na 12kilometrovém úseku řeky Vltavy. Ale jen v omezené míře, protože pro závod v Radotíně bylo doporučeno použít zpětné chlazení. Toho mělo být dosaženo větším ohřevem chladicí vody. I když v jiných lokalitách bývá problém s příkonem tepla, ve vztahu k Vltavě to představuje řešení jiného problému: v důsledku výstavby mnoha přehrad podél toku řeky je voda Vltavy silně podchlazená, což také má negativní dopad na ekosystém řeky. Dále se diskutovalo o využití odpadního tepla pro Holešovice pro vytápění rybích líhní, chovů hospodářských zvířat a skleníků.

Jaderná teplárna[editovat | editovat zdroj]

I přes podporu rozšiřování tepláren na zemní plyn se i nadále dlouhodobě uvažovalo o výstavbě jaderných zdrojů tepla.[2] Od roku 1988 OKBM spolupracovalo s Energoprojektem Praha na projektování AST-200 založeném na AST-500, který byl primárně plánován pro jadernou teplárnu v Plzni, ale byl zvažován i pro závod v Radotíně. Plánování bylo dokončeno v roce 1991, ale dále nepokračovalo. Důvodem byly potíže, které provázely výstavbu v téže době budovaných větších systémů AST-500 ve Voroněžské jaderné teplárně a jaderné teplárně Gorki. 24. června 1990 byla dokončena projektová studie AST-200 pro plzeňskou jadernou teplárnu. Po sametové revoluci se v konceptu nepokračovalo.

Informace o reaktorech[editovat | editovat zdroj]

Reaktor Typ reaktoru Výkon Zahájení

výstavby

Připojení k síti Uvedení do provozu Uzavření
Čistý Hrubý
Radotín-1 AST-200 - 200 MWt Plánování zastaveno po roce 1990
Radotín-2 AST-200 - 200 MWt Plánování zastaveno po roce 1990

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku je použit text článku Kernheizwerk Radotín na Nucleopedii.

  1. V. Celostátní konference o jaderné energetice - Ing. František Stránský, Ing František Dlouhý. 1970. Dostupné online
  2. Orbis Litterarum. 1976-12, roč. 31, čís. 4. Dostupné online [cit. 2022-12-30]. ISSN 0105-7510. DOI 10.1111/oli.1976.31.issue-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]