Jack Hills

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jack Hills jsou řada kopců ve střední a západní západní Austrálii. Oni jsou nejlépe známí jako zdroj nejstaršího materiálu pozemského původu objeveného k dnešnímu dni: Hadean zirkony, které se tvořily asi před 4,39 miliardami roků. Tyto zirkony umožnily průlomový výzkum podmínek na Zemi v hadejském eonu. V roce 2015 byly „zbytky biotického života“ nalezeny ve 4,1 miliardiletých horninách. Podle jednoho z vědců: „Pokud život na Zemi vznikl relativně rychle ... pak by to mohlo být ve vesmíru běžné.“

JackHills Location.jpg

Leží jižně od řeky Murchison, asi 800 km od Perthu. Kvůli tomuto nálezu bylo pohoří v roce 2003 navrženo do registru Register of the National Estate.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Jack Hills jsou lokalizováni v Narryer Gneiss Terrane Yilgarn Craton, západní Austrálie, a zahrnovat 80 kilometrů (50 mi) dlouhý severovýchodní-trending pás složených a metamorphosed supracrustal hornin. Sedimentární siliciklastické horniny, interpretované jako aluviální depozity fan-delta, jsou hlavní litologií. V sekvenci jsou také nalezeny drobné mafické / ultramafické horniny a formování pruhovaného železa (BIF). Celková sekvence je obecně považována za granulitovou ruhu, která prošla více deformacemi a více metamorfními epizodami. Protolith věk Narryer Gneiss Terrane je variabilní, ale obecně se považuje za přesahující 3,6 Ga (miliarda let).

Nejstarší zirkony na Zemi[editovat | editovat zdroj]

V těchto horninách byly nalezeny detitální zirkony s věkem starším než 4 miliardy let a na Erawandoo Hill byl nalezen 4 404 +/- 8 milionů let starý zirkon, jedná se o nejstarší datovaný materiál pocházející ze Země; datum je v kryptické éře hadejského eonu. Byly nalezeny v jednotce supracrustální sekvence, metamorfovaný konglomerát považovaný za věk ~ 3,0 Ga. Vzhledem k detritální povaze skalní jednotky jsou zirkony získávány z již existujících hornin, které byly poté zvětralé a výsledný sediment byl uložen jako sedimentární hornina. Zirkony a různé aspekty jejich geochemie svědčí o existenci kontinentální kůry na povrchu Země během Hadeanova eona, v kontrastu s dřívějšími představami o nejranější fázi dějin Země. Dále, izotopové poměry kyslíku v zirkonech poskytují důkaz přítomnosti kapalné vody na povrchu, ne-li vodního oceánu; také kontrastují s dřívějšími představami o historii Země. Teorie vlhkých a chladných podmínek před pozdním těžkým bombardováním byla propagována jako Cool Early Earth.

Ekonomická geologie[editovat | editovat zdroj]

Pásová železná formace Jack Hills je místem nepracovního malého železného rudného dolu ve vlastnictví Mitsubishi Development Pty Ltd, stoprocentní dceřiné společnosti Mitsubishi Corporation, která v minulosti exportovala až 3 miliony tun ročně vysoce kvalitního detitálního hematitu železná ruda přes přístav Geraldton. Další společnosti působící v této oblasti plánují také velké železné rudy na bázi magnetitu BIF.

Zachování[editovat | editovat zdroj]

Kvůli jejich důležitosti jako místo geologického výzkumu byli Jack Hills nominováni do registru národního majetku v roce 2003. Od roku 2009 mají „prozatímní výpis“, což znamená, že byli formálně navrženi pro zařazení do registru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jack Hills na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]