Júsaku Kamekura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Júsaku Kamekura
Kamekura Yusaku.JPG
Narození6. dubna 1915
Cubame
Úmrtí11. května 1997 (ve věku 82 let)
Tokio
Povoláníilustrátor, grafický designér a grafik
OceněníMedaile cti s fialovou stuhou (1980)
Cena Asahi (1984)
Řád posvátného pokladu (1985)
Bunka Koroša (1991)
Art Directors Club Hall of Fame (1993)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Júsaku Kamekura je japonské jméno, v němž Kamekura je rodové jméno.

Júsaku Kamekura (japonsky 亀倉 雄策, Kamekura Júsaku; 6. dubna 1915, Jošida, Cubame, prefektura Niigata, Japonsko11. května 1997Tokiu) byl japonský grafický designér.

Osobnost neoddělitelně spjatá s poválečným boomem japonského grafického designu. Jako zakladatel Klubu japonských reklamních umělců (1951) se Kamekura zasadil o zvýšení společenské prestiže grafických designérů. Když se tato organizace v roce 1978 přejmenovala na Japonskou asociaci grafických designérů, opět se stal jejím předsedou. V postavení ředitele Japonského centra designu založeného v roce 1959 přispěl zásadním způsobem k navázání kontaktů mezi designéry a průmyslem.

Už během studií v druhé polovině 30. let se stal Kamekura obdivovatelem Bauhausu a ruského konstruktivismu. Během dlouhé aktivní kariéry vytvořil Kamekura množství reklamních materiálů, obalovin, knižního a časopiseckého designu, log, apod.

Působil v přípravném týmu grafických designérů pracujících pro Letní olympijské hry 1964 v Tokiu, který vedl Masaru Kacumi. Vytvořil pro ni sérii plakátů, kde použil bezpatkové písmo, elementární geometrické formy a fotografie. Také pro ni vytvořil logo, které sestává z jednoduchého nápisu, olympijských kruhů a národního symbolu – vycházejícího slunce. Z tohoto loga později vycházelo i logo pro Zimní olympijské hry 1972Sapporu, které vytvořil Kazumasa Nagai, tam přibyla stylizovaná sněhová vločka a barevnost písma se ze zlaté změnila na stříbrnou.

Kamekura vytvářel také logo pro Světovou výstavu (Expo) v roce 1970Ósace nebo pro elektrotechnickou firmu Onkyo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zdeno Kolesár: Kapitoly z dejín grafického designu, Slovenské centrum dizajnu, 2006, Bratislava (slovenština)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]