Jóšinkan aikidó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Jóšinkan aikidó (合気道 養神館 Aikidō Yōshinkan) je styl aikida vyvinutý Gózou Šiodou (1915–1994) po druhé světové válce. Jóšinkan aikidó je často nazýváno "drsný" styl aikida, protože tréninkové metody jsou následkem vyčerpávajícího časového období, které Šioda strávil jako student Morihei Ueshiby před válkou. Jóšinkan aikidó je v současnosti druhá největší aikidó organizace rozprostírající se po celém světě.[1].

Styl[editovat | editovat zdroj]

Oproti stylu aikida, Yohshinkan je více podobné předválečnému aikibudo technikám učených O-Senseiem, a proto je také bližší k aikijujutsu než styly aikida vyvinuté po válce. Neobvyklý důraz kladený na správnou formu cvičení plynulosti a načasování vedlo k tomu, že je označováno jako "tvrdý" styl.

Gozo Shioda vytvořil a dal řád metodám, kterými se mohli začínající studenti naučit základní techniky. Techniky vytvořené z prvků jako je počáteční útok, příslušná kontrola a buď přitlačení k zemi nebo hod. Tyto techniky jsou dále děleny do dvou skupin ichi (první) a ni (druhá). V ichi technikách shite (obránce) odvádí energii od sebe, obvykle s uke, odváděním či blokováním úderu. V ni technikách jde energie proti shite. v ichi technice, praktikant Yoshinkanu odvádí enerhie pomocí tlačení; a v ni technikách uhýbá nebo prodlužuje úder.

Současná metoda rozložení technik do kroků a kihon dosy byla vyvinuta kvůli ulehčení učiení začátečníků ve skupinách. Australské certifikační centrum kenshusei za konzultace s Gózó Šiodou kodifikovali mnoho těchto metod, zvláště Kyoichi Inoue a Takashi Kushida. [2][3][4]

Aby odstranili strnulost z technik učených touto cestou, praktikanté nad stupněm shodan také trénují plynulost a načasování. [2][3]

Techniky[editovat | editovat zdroj]

Yoshinkan Aikido má okolo 150 kihon waza (doslova "základní techniky"), které jsou cvičeny neustále dokola.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Morihei Ueshiba and Gozo Shioda, by Stanley Pranin; Aikido Journal Online 2011/12/06
  2. a b http://www.aikidojournal.com/article?articleID=100
  3. a b http://www.aikidojournal.com/article?articleID=313
  4. http://www.misogikan.com/en/what-is-aikido/personalities/78-interview-with-hanshi-kyoichi-inoue

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]