Jóšinkan aikidó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Soubor:Yoshinkan hayabusa.jpg
Znak Yoshinkanu, Sokol, Falco Peregrinus

Jóšinkan aikidó (合気道 養神館 Aikidō Yōshinkan)[1] je styl japonského bojové umění Aikidó, který byl založen po druhé světové válce Gózo Šiodou (1915–1994).Navzdory své mladosti vychází Yoshinkan Aikidó z bojového umění Daitó ryu Jujutsu, které patří k nejstarším v japonsku dochovaným bojovým školám. Yoshinkan Aikido není sport, byl vytvořen k posilnění těla i mysli a je v současnosti druhá největší Aikidó organizace rozprostírající se po celém světě. Jméno Yoshinkan volně přeloženo znamená "Místo kde se kultivuje, zušlechťuje mysl" a Aikidó znamená "cesta rovnováhy, harmonie, nebo míru".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gózo Shioda byl malé postavy, vážil kolem 55 kg a od mládí byl slabé tělesné konstituce. Pro upevnění zdraví ho otec vedl ke studiu bojových umění již v mladém věku.

Gózo Shioda studoval Kendó a Judó (3.dan), než se setkal v roce 1932 s mistrem Daitó ryů Aikijutsu, Móriheiem Ueshibou. Po ukázce byl Shioda skeptický k Ueshibově umění a byl jím vyzván aby si mohl techniku vyzkoušet na vlastní kůži. Ueshiba snadno Shiodu překonal a ten se následně jako uchideshi (vnitřní žák) začal učit u mistra Ueshiby jeho pojetí Daitó ryů, které se později transformovalo v Aikidó.

Gózo Shioda začal učit Aikidó v roce 1950 a o pět let později založil vlastní školu Aikida, kterou pojmenoval Yoshinkan. Důraz se kladl na sebeobranu.

Gozo Shioda

V roce 1957 vznikl Senchusei kurz který funguje dodnes. Jde o velice intenzivní 11.měsíční výcvik Yoshinkan Aikida několik hodin denně, 6 dnů v týdnu. Na jeho závěru se skládají zkoušky na 1.dan. O tvrdém průběhu kurzu byla napsaná kniha Angry white pyjamas (Rozlobená bílá pižama) od Roberta Twiggera.

V 50.tých až 60.tých letech Yoshinkan spíše kladl důraz na cvičení policejních jednotek než na cvičení pro všechny lidi, ale nebylo zapovězeno jít cvičit do Yoshinkanu pro civilní osoby.

Technika[editovat | editovat zdroj]

Techniky vycházejí z válečných technik ale primárně se pozornost soustředí na správné postavení těla, mysli a na plynulé provedení s partnerem.

Základním stylem tréninku Yoshinkan Aikido je "cvičení předem dohodnuté formy (Kata)". Dva partneři praktikují formu techniky, která se stává Shite (osoba používající tuto techniku) a Uke (ten, který obdržel techniku). Tímto způsobem se opakovaně trénují techniky a školení je pro studenty snadno pochopitelné. Ve výcviku ve stylu Kata neexistuje žádná soutěž, nejde o to vyhrát nebo prohrát.

Vždy se trénuje, aby se člověk zlepšil v souladu se svým tréningovým partnerem, aby se zlepšovali oba. Tedy Shite si je vědom omezení Ukeho a naopak.

Yoshinkan Aikido v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice se od roku 1999 Yoshinkan Aikido cvičí v Brně v Boyokan dojo. Dojo je oficiálně vedené v japonsku a cvičí se podle všech standardů Yoshinkan Aikidó.

Hlavní instruktor je Yuriy Kerpan 5. Dan Yoshinkan Aikido.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. What is Aikido? | Aikido Yoshinkan Head Quarters Dojo. www.yoshinkan.net [online]. [cit. 2017-07-29]. Dostupné online. (japonsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SHIODA Gozo. Dynamic Aikido. Kodansha america, 2013. 159 s. ISBN10: 1568365306
  • SHIODA Gozo, Total Aikido : The master course. Kodansha america, 2013. 208 s. ISBN10: 1568364717

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]