Jóšinkan aikidó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Soubor:Yoshinkan hayabusa.jpg
Znak Yoshinkanu, Sokol, Falco Peregrinus

Jóšinkan aikidó (合気道 養神館 Aikidō Yōshinkan)[1] je styl japonského bojové umění Aikidó, který byl založen po druhé světové válce Gózo Šiodou (1915–1994).Navzdory své mladosti vychází Yoshinkan Aikidó z bojového umění Daitó ryu Jujutsu, které patří k nejstarším v japonsku dochovaným bojovým školám. Yoshinkan Aikido není sport, byl vytvořen k posilnění těla i mysli a je v současnosti druhá největší Aikidó organizace rozprostírající se po celém světě. Jméno Yoshinkan volně přeloženo znamená "Místo kde se kultivuje, zušlechťuje mysl" a Aikidó znamená "cesta rovnováhy, harmonie, nebo míru".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gózo Shioda byl malé postavy, vážil kolem 55 kg a od mládí byl slabé tělesné konstituce. Pro upevnění zdraví ho otec vedl ke studiu bojových umění již v mladém věku.

Gózo Shioda studoval Kendó a Judó (3.dan), než se setkal v roce 1932 s mistrem Daitó ryů Aikijutsu, Móriheiem Ueshibou. Po ukázce byl Shioda skeptický k Ueshibově umění a byl jím vyzván aby si mohl techniku vyzkoušet na vlastní kůži. Ueshiba snadno Shiodu překonal a ten se následně jako uchideshi (vnitřní žák) začal učit u mistra Ueshiby jeho pojetí Daitó ryů, které se později transformovalo v Aikidó.

Gózo Shioda začal učit Aikidó v roce 1950 a o pět let později založil vlastní školu Aikida, kterou pojmenoval Yoshinkan. Důraz se kladl na sebeobranu.

V roce 1957 vznikl Senchusei kurz který funguje dodnes. Jde o velice intenzivní 11.měsíční výcvik Yoshinkan Aikida několik hodin denně, 6 dnů v týdnu. Na jeho závěru se skládají zkoušky na 1.dan. O tvrdém průběhu kurzu byla napsaná kniha Angry white pyjamas (Rozlobená bílá pižama) od Roberta Twiggera.

V 50.tých až 60.tých letech Yoshinkan spíše kladl důraz na cvičení policejních jednotek než na cvičení pro všechny lidi, ale nebylo zapovězeno jít cvičit do Yoshinkanu pro civilní osoby.

Technika[editovat | editovat zdroj]

Techniky vycházejí z válečných technik ale primárně se pozornost soustředí na správné postavení těla, mysli a na plynulé provedení s partnerem.

Základním stylem tréninku Yoshinkan Aikido je "cvičení předem dohodnuté formy (Kata)". Dva partneři praktikují formu techniky, která se stává Shite (osoba používající tuto techniku) a Uke (ten, který obdržel techniku). Tímto způsobem se opakovaně trénují techniky a školení je pro studenty snadno pochopitelné. Ve výcviku ve stylu Kata neexistuje žádná soutěž, nejde o to vyhrát nebo prohrát.

Vždy se trénuje, aby se člověk zlepšil v souladu se svým tréningovým partnerem, aby se zlepšovali oba. Tedy Shite si je vědom omezení Ukeho a naopak.

Yoshinkan Aikido v České republice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. What is Aikido? | Aikido Yoshinkan Head Quarters Dojo. www.yoshinkan.net [online]. [cit. 2017-07-29]. Dostupné online. (japonsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SHIODA Gozo. Dynamic Aikido. Kodansha america, 2013. 159 s. ISBN10: 1568365306
  • SHIODA Gozo, Total Aikido : The master course. Kodansha america, 2013. 208 s. ISBN10: 1568364717

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]