Jóšinkan aikidó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Yoshinkan aikidó (合気道 養神館 Aikidō Yōshinkan)[1] je bojové umění které bylo založeno Gózo Šiodou 10. Dan (1915–1994) po druhé světové válce. Yoshinkan Aikidó je odlišný od klasického pojetí Aikida, které vzniklo později (Aikikai) i když oba směry vychází z učení Móriheie Ueshiby. Tréningové metody Yosinkan aikida více vycházejí z předválečného pojetí Aikibuda M.Ueshiby (Ueshiba ryú, Aikijujutsu) a jsou více tvrdší, používá se "Kata" systém výuky a trénink se často vede do stavu naprosté fyzické a psychické vyčerpanosti - odtud má Yoshinkan Aikidó pojmenování " tvrdý styl Aikida". Yoshinkan je v současnosti druhá největší aikidó organizace rozprostírající se po celém světě a vyučuje se u Tokijské metropolitní pořádkové policie.

Yoshinkan volně znamená "místo kde se pěstuje mysl"

Styl[editovat | editovat zdroj]

Oproti klasickému měkému, plynulému stylu Aikida (nejrozšířenější Aikikai) je Yoshinkan Aikido více podobný předválečným Aikibudo technikám učeným O-Senseiem (veliký učitel, tak říkali žáci M.Ueshibovi) a proto je také bližší k Aikijujutsu než pozdější styly aikida (Aikikai, Shin Shin Toitsu Aikidó, Korindo, atd).

Gozo Shioda spolu s Teradou senseiem a Inoue senseiem vytvořili systém kat, kde se pomalu nacvičuje ve dvojici s partnerem stylem krok stop krok, který umožňuje začínajícím studentům naučit se základní pohyby bezpečně a bez stresu. Učitel může rychleji korigovat chyby a student si jednodušeji osvojí základ techniky. Tento styl výuky byl zvolen pro snažší, rychlejší a bezpečnější naučení (pochopení) technik a pochází z učení pořádkových policejních jednotek. Aby se pochopená technika dále pilovala a odstranila se strnulost těla, používá se tzv. Jyu waza, kdy se technika provádí plynule a v rychlosti, možné jsou různé kombinace útoků, různý počet útočníků atd. Cílem je si osvojit načasování, smysl pro vzdálenost, cit, práci pod tlakem, prostorové vnímání atd. Tyto techniky jsou děleny do dvou skupin, ichi (první) a ni (druhá). V ichi technikách shite (obránce) přidává energii k síle oponenta, v ni technikách se síla oponenta odvede kolem obránce.

Cvičení Yoshinkan Aikida vychází z přirozených pohybů přírody které se dají uplatnit ve všech lidských činnostech, komunikaci, podnikání, zvládání stresu atd.

Techniky[editovat | editovat zdroj]

Yoshinkan Aikido má okolo 150. základních technik, které jsou cvičeny neustále. Celkově se počet technik odhaduje na něco kolem 3 000.

Vůbec ale není nutné je všechny znát, Yoshinkan Aikidó je sice technicky nesmírně veliké, pochopit se dá ale z pochopení jedinné techniky.

Množství technik je schválně tak veliké aby se žák učil poznávat svým tělem co mu sedí, aby se tělo stalo pružné a aby trénoval svou mysl.

Časem pochopení technik vede k tvorbě vlastních technik využívající pochopený princip technik.

Yoshinkan Aikido v České republice[editovat | editovat zdroj]

V České republice se od roku 1999 Yoshinkan Aikido cvičí v Brně v Boyokan dojo. Dojo je oficiálně vedené v japonsku a cvičí se podle všech standardů Yoshinkan Aikidó.

Hlavní instruktor je Yuriy Kerpan 5. Dan Yoshinkan Aikido.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. What is Aikido? | Aikido Yoshinkan Head Quarters Dojo. www.yoshinkan.net [online].  [cit. 2017-07-29]. Dostupné online.  (japonsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SHIODA Gozo. Dynamic Aikido. Kodansha america, 2013. 159 s. ISBN10: 1568365306
  • SHIODA Gozo, Total Aikido : The master course. Kodansha america, 2013. 208 s. ISBN10: 1568364717

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]