Jáchym Lantzinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jáchym Lantzinger OFM
kněz
Zasvěcený život
Institut františkáni
Francescocoa.png
Osobní údaje
Datum úmrtí 17. leden 1758
Místo úmrtí Hostinné
Povolání teolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jáchym Lantzinger OFM (?-1758), též Joachim Landzinger[1], počeštěně Lancinger byl v českých zemích žijící a působící františkán, a lektor na klášterních studiích františkánů. V roce 1749 působil jako učitel filozofie vzdělávající řádový dorost v klášteře u sv. Barbory v Opavě. Tehdy presidoval teze s obvyklým titulem Theses ex universa philosophia ad mentem ... Joannis Duns-Scoti, jejímiž obhájci byli františkánští bratři Pavel Leonhardt (Leonardt, †1786) a Rajmund Polentarius (†1803).[2] Po několikaleté zkušenosti byl „povýšen“ na lektora teologie. Jako učitel bohosloví působil v blíže nezjištěném klášteře společně s Anaklétem Burgermeisterem. Přednášky obou si roku 1752 zapsal kněz Adolf Kraus (†1769).[3] Františkán Jáchym Lantzinger zemřel 17. ledna 1758 v klášteře v Hostinném.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nekrologium české františkánské provincie.
  2. Knihovna Akademie věd ČR. Bibliografie cizojazyčných bohemik (katalog). Národní knihovna ČR, signatura H 21088, adl. 6.
  3. Theologia moralis pars secunda … tradita a M. V. Patre Analecto Burgermeister, nec non M. V. Patre Joachimo Lantzinger SS. Theol. lectore … conscripta a V. P. Adolpho Kraus. 1752. Knihovna františkánů u P. Marie Sněžné v Praze. Původně v klášterní knihovně františkánů v Kadani, kde písař bratr Kraus zemřel.