Ivan Vasiljevič Smirnov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivan Vasiljevič Smirnov
Bundesarchiv Bild 102-07771, Holländische Indienflieger Smirnoff und Ahler cropped.jpg
Narození 12. února 1895
Vladimir
Úmrtí 28. října 1956 (ve věku 61 let)
Palma de Mallorca
Místo pohřbení Nizozemsko
Ocenění Řád sv. Anny 3. třídy
Řád sv. Stanislava 3. třídy
zlatá zbraň Za chrabrost
Řád sv. Vladimíra 4. třídy
Rytíř Oranžsko-nassavského řádu
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan Vasiljevič Smirnov (rusky Иван Васильевич Смирнов; 31. lednajul./ 12. února 1895greg.28. října 1956), ruské letecké eso. Patří s 13 potvrzenými sestřely k nejúspěšnějším stíhačům Velké války.

Pocházel z rolnické rodiny. Během prvních měsíců konfliktu patřil k 96. pěšímu pluku z Omsku a získal Kříž Svatého Jiří za statečnost. Už koncem roku 1914 však utrpěl vážné zranění po zásahu nepřátelským kulometem. Později se přihlásil k leteckým silám a bojoval pod velením Alexandra Kazakova v 19. sborovém leteckém oddílu.

Po bolševickém převratu, ze strachu před popravami carských důstojníků, odešel do Británie a poté bojoval po boku Britů proti Rudé armádě.

Mezi světovými válkami létal jako pilot belgické společnosti SNETA a holandské KLM. V roce 1933 se zúčastnil rekordního letu z Amsterodamu na Jávu, kam doletěl za čtyři dny.

Během druhé světové války létal mezi Jávou a Austrálií. Když 3. března 1942 převážel ve stroji Douglas DC-3 Dakota civilisty a bednu diamantů v hodnotě 300 tisíc tehdejších liber, jeho stroj přepadla tři japonská Zera. Smirnov byl několikrát zasažen do ramene a boku, ale přesto se mu podařilo nouzově přistát na pláži nedaleko západoaustralského města Broome.

Po válce jej zaměstnala americká olejářská společnost a během stodenního propagačního letu navštívil téměř třicet států. Zemřel na ostrově Malorka a pochován je v Amsterodamu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ČERVENKA, Juraj. Létající bohatýr: Alexandr Alexandrovič Kazakov. Válka REVUE. 2012, s. 39. ISSN 1804-0772.