Isabella di Morra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(rozdíl) ← Starší revize | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější revize → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isabella di Morra
Isabella di Morra.jpg
Narození 1520
Valsinni
Úmrtí 1546 (ve věku 25–26 let)
Valsinni
Příčina úmrtí bodná rána
Místo pohřbení Valsinni
Povolání básnířka a spisovatelka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabella di Morra (asi 1520 – 1545 nebo 1546) byla italská básnířka z období renesance.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou barona z Favale San Cataldo (dnešní Valsinni) v Neapolském království. Dostalo se jí uměleckého vzdělání, avšak v roce 1528 její otec musel uprchnout do Francie, protože byl obviněn ze zrady císaře Karla V., a Isabella se dostala pod dohled svých bratrů, kteří ji drželi v izolaci na rodinném hradě.

Dopisovala si tajně se šlechticem a literátem ze sousedství Diegem Sandovalem de Castro; ačkoli se pravděpodobně nikdy osobně nesetkali, pro bratry Isabelly byl tento vztah urážkou a rozhodli se pro vraždu ze cti: napřed zabili Isabellina domácího učitele, který doručoval dopisy, pak ubodali k smrti Isabellu a krátce na to byl najatými vrahy zabit i Diego.

Z Isabellina díla se zachovalo pouze třináct básní, převážně sonetů, které byly nalezeny při vyšetřování vraždy a vydal je ve své antologii Ludovico Dolce.

Isabella di Morra v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Na dílo zapomenuté autorky upozornil roku 1928 Benedetto Croce, André Pieyre de Mandiargues o ní napsal životopisnou hru, ve městě Maratea se koná na její počest filmový festival zaměřený na ženskou otázku a pojmenovaný Io, Isabella International film week.

Poezie Isabelly di Morra formálně navazuje na Franceska Petrarku, jejím hlavním námětem je samota a smutek, bývá tak označována za předchůdkyni romantismu a existencialismu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]