V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - hrad". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - budova", tou by se měla nahradit.

Inveraray Castle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Inveraray Castle
Základní informace
Země SkotskoSkotsko Skotsko
Vystavěn 15. století
Zničen 1877
Zrekonstruován 18. století, 19. století
Stavební materiál kámen
Účel rodinné sídlo
Rod Klan Campbel
Současný majitel Klan Campbel
Zeměpisné souřadnice
Inveraray Castle
Fire.svg
Inveraray Castle

Inveraray Castle je hrad ve středozápadní části Skotska s prvky gotického a barokního stylu. Hrad se nalézá u městečka nesoucího stejný název - Inveraray, v severozápadní části jezera Loch Fyne, poblíž malé řeky Aray. Hrad byl a stále je majetkem a domovem hrabat a vévodů z Argyllu, z klanu Campbelů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obraz z roku 1880

Na konci 15. století opustil rod Campbelů své dosavadní sídlo - Innischonnel Castle, ležící na malém ostrůvku na nedalekém jezeře Loch Awe a přesunul se do prostor panského sídla v Inveraray, což v té době byla pouze vesnička s počtem několika málo stavení. Druhý vévoda z Argyllu se rozhodl po cca dvoustech letech změnit dosavadní sídlo rodu v honosnější. Požádal tehdy velice uznávaného architekta Sira Johna Vanbrugha o návrh podoby nového hradu. John Vanbrugh nakreslil základní skicu v roce 1720, jenže ze stavby zatím sešlo, neboť architekt v roce 1726 zemřel. Později se vévoda Archibald ujal myšlenky svého bratra a oslovil architekta Rogera Morrise, který navázal na původní skicu a dotvořil úplný projekt. Po několika měsících ovšem umřel i Morris a plány přebírali bratři Adamsovi, jejichž otec William Adam byl ke stavbě pozván coby dozorčí, ale také zemřel.

V padesátých letech 18. století se začalo stavět. Problém přepravy materiálu na stavbu přes nehostinné hory řešila doprava po jezeře a také nově vybudovaná vojenská cesta. Stavba byla připravena k užívání v roce 1789. V roce 1877 postihl hrad velký požár, který si vyžádal rekonstrukci, jež přinesla řadu prvků viktoriánské architektury. Po druhé světové válce byla budova opravena a v pořadí jedenáctý vévoda z Argyllu se svou ženou Margaret otevřeli brány hradu veřejnosti v roce 1953. V roce 1975 postihla interiéry a hodnotné rodinné sbírky nehoda vodovodního rozvodu a musely být restaurovány.

Pohled z vrchu.

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Hrad v neo gotickém stylu s barokními a viktoriánskými prvky má bledě modrý nádech. Má čtvercový půdorys a celkem čtyři kulaté věže v každém rohu jednu. Střední část hradu je vyvýšená. V okolí stavby je udržovaný hradní park.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kromě přízemí, jsou zde ještě dvě patra. V přízemí je vstupní hala, jídelna, vyzdobená v barokním stylu a obývací místnost s čalouněným nábytkem. Dále je tu Čínská věž se sbírkou porcelánových souprav i jednotlivých kusů. Vojenská hala ukrývá, jak už název napovídá sbírky válečnických artiklů. V Severozápadní hale lze vidět některé zajímavé rodinné kostýmy. Galerie obsahuje obrazy vévodů z Argyllu. Potom zde je Místnost Mac Arthura, Kuchyně s dobovým vybavením, Místnost klanu Campbell s jeho historií, Viktoriánská místnost a malý turistický obchod.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]