Inveraray Castle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Inveraray Castle
Inveraray Castle from garden.jpg
Účel stavby

rodinné sídlo

Základní informace
Slohnovogotika
ArchitektiWilliam Adam a Roger Morris
Výstavba18. století
Přestavba19. století
Materiálkámen
Další majiteléKlan Campbel
Současný majitelKlan Campbel
Poloha
AdresaArgyll a Bute, SkotskoSkotsko Skotsko
Souřadnice
Další informace
Kód památkyLB11552
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inveraray Castle je novogotický zámek v oblasti Argyllu v západní části Skotska. Zámek se nalézá u městečka nesoucího stejný název - Inveraray, v severozápadní části jezera Loch Fyne, poblíž malé řeky Aray. Zámek je majetkem a domovem hrabat a vévodů z Argyllu, z klanu Campbelů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obraz z roku 1880

Na konci 15. století opustil rod Campbelů své dosavadní sídlo - Innischonnel Castle, ležící na malém ostrůvku na nedalekém jezeře Loch Awe a přesunul se do prostor panského sídla v Inveraray, což v té době byla pouze vesnička s počtem několika málo stavení. Druhý vévoda z Argyllu se rozhodl po cca dvou stech letech změnit dosavadní sídlo rodu v honosnější. Požádal tehdy velice uznávaného architekta Sira Johna Vanbrugha o návrh podoby nového zámek. John Vanbrugh nakreslil základní skicu v roce 1720, jenže ze stavby zatím sešlo, neboť architekt v roce 1726 zemřel. Později se vévoda Archibald ujal myšlenky svého bratra a oslovil architekta Rogera Morrise, který navázal na původní skicu a dotvořil úplný projekt. Po několika měsících ovšem zemřel i Morris a plány přebírali bratři Adamsovi, jejichž otec William Adam byl ke stavbě pozván coby dozorčí, ale také zemřel.

V padesátých letech 18. století se začalo stavět. Problém přepravy materiálu na stavbu přes nehostinné hory řešila doprava po jezeře a také nově vybudovaná vojenská cesta. Stavba byla připravena k užívání v roce 1789. V roce 1877 postihl zámek velký požár, který si vyžádal rekonstrukci, jež přinesla řadu prvků viktoriánské architektury. Po druhé světové válce byla budova opravena a v pořadí jedenáctý vévoda z Argyllu se svou ženou Margaret otevřeli brány zámku veřejnosti v roce 1953. V roce 1975 postihla interiéry a hodnotné rodinné sbírky nehoda vodovodního rozvodu a musely být restaurovány.

Pohled z vrchu.

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Zámek v novogotickém stylu s barokními a viktoriánskými prvky má bledě modrý nádech. Budova má čtvercový půdorys a celkem čtyři kulaté věže, v každém rohu jednu. Střední část je vyvýšená. V okolí stavby je udržovaný zámecký park.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kromě přízemí má zámek další dvě patra. V přízemí je vstupní hala, jídelna, vyzdobená v barokním stylu, a obývací místnost s čalouněným nábytkem. Dále je tu Čínská věž se sbírkou porcelánových souprav i jednotlivých kusů. Vojenská hala ukrývá, jak už název napovídá, sbírky válečnických artiklů. V Severozápadní hale lze vidět některé zajímavé rodinné kostýmy. Galerie obsahuje obrazy vévodů z Argyllu. Potom zde je Místnost Mac Arthura, Kuchyně s dobovým vybavením, Místnost klanu Campbell s jeho historií, Viktoriánská místnost a malý turistický obchod.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]