Inveraray Castle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Inveraray Castle
Účel stavby

rodinné sídlo

Základní informace
Slohnovogotika
ArchitektiWilliam Adam a Roger Morris
Výstavba18. století
Přestavba19. století
Materiálkámen
Další majiteléKlan Campbel
Současný majitelKlan Campbel
Poloha
AdresaArgyll PA32 8XE, Argyll a Bute, SkotskoSkotsko Skotsko
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyLB11552
WebOficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inveraray Castle je novogotický zámek v oblasti Argyllu v západní části Skotska. Nalézá se u městečka nesoucího stejný název – Inveraray, v severozápadní části nejdelší skotské zátoky Loch Fyne.[1] Zámek je majetkem a domovem hrabat a vévodů z Argyllu, náčelníků klanu Campbelů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Inverary Castle před požárem

Na konci 15. století opustil rod Campbelů své dosavadní sídlo Innischonnel Castle[2] ležící na ostrůvku Innis Chonnell na nedalekém jezeře Loch Awe a přesunul se do prostor panského sídla v Inveraray, což v té době byla pouze vesnička s nevelkým počtem stavení.

‎V roce 1457 zde Colin Campell, 1. hrabě z Argyllu, vybudoval první ‎‎opevněné sídlo‎‎. Hrad však začal posléze chátrat, jelikož ho Campbellové dlouho nevyužívali. Až Colinův potomek John Campbell, 2. vévoda z Argyllu, se rozhodl po více než dvou stech letech obnovit slávu rodového sídla a zadal zhotovení návrhu podoby nového zámku architektu ‎‎Johnu Vanbrughovi.‎‎[3] Ten nakreslil základní skicu v roce 1720, jenže ze stavby poté sešlo, neboť architekt v roce 1726 zemřel. Myšlenky svého bratra se ujal Colinův mladší bratr ‎‎Archibald, 3. vévoda z Argyllu‎‎ a oslovil architekta Rogera Morrise, který navázal na původní návrh a dotvořil úplný projekt. Nové sídlo však vyžadovalo mnohem větší prostor, proto muselo staré Inveraray ustoupit, a bylo nově vystavěno asi 2 km daleko. Základní kámen nového hradu byl položen roku 1746[4] a stavební práce trvaly až do roku 1790.‎‎[5]‎ Problém přepravy materiálu na stavbu přes nehostinné hory řešila doprava po jezeře a také nově vybudovaná vojenská cesta.

V roce 1877 postihl zámek velký požár, který si vyžádal rekonstrukci, jež přinesla řadu nových prvků viktoriánské architektury, například rohové věže ‎‎dostaly kuželové helmice‎‎ a podkrovní okna ‎‎tympanon‎‎y.

Po druhé světové válce byla budova opravena a v pořadí jedenáctý vévoda z Argyllu, Ian Douglas Campbell, se svou ženou Margaret otevřeli brány zámku veřejnosti v roce 1953.

V roce 1975 postihl zámek ničivý požár. Následné opravy budovy a restaurování cenných rodinných sbírek si vyžádaly uspořádání celosvětové finanční sbírky.[6]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Pohled z vrchu.

Zámek v novogotickém stylu s barokními a viktoriánskými prvky má bledě modrý nádech. Budova má čtvercový půdorys a celkem čtyři kulaté věže, v každém rohu jednu. Střední část, kde se nachází Velká hala, je vyvýšená. Věže a vyvýšená střední část jsou opatřeny cimbuřím, které má pouze ozdobnou funkci.

Zámek je obklopen udržovaným parkem.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Kromě přízemí má zámek další dvě patra. V přízemí je vstupní hala, jídelna, vyzdobená v barokním stylu, a společenský salon s čalouněným nábytkem. Dále je tu Čínská věž se sbírkou porcelánových souprav i jednotlivých kusů. Vojenská hala ukrývá, jak už název napovídá, sbírky válečnických artiklů. V Severozápadní hale lze vidět některé zajímavé rodinné kostýmy. Galerie obsahuje obrazy vévodů z Argyllu. Potom zde je Místnost Mac Arthura, Kuchyně s dobovým vybavením, Místnost klanu Campbell s jeho historií, Viktoriánská místnost a malý turistický obchod.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Inveraray Castle na anglické Wikipedii.

  1. Matthew Dennison. Inveraray Castle: home to the Duke of Argyll. The Daily Telegraph. 14 July 2011. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 14 July 2011. 
  2. COVENTRY, Martin. Castles of the Clans: The Strongholds and Seats of 750 Scottish Families and Clans. Musselburgh: Goblinshead, 2008. ISBN 978-1-899874-36-1. S. 76. 
  3. Coventry, Martin. (2008). Castles of the Clans: The Strongholds and Seats of 750 Scottish Families and Clans. pp. 76–87. ISBN 978-1-899874-36-1.
  4. Historic Environment Scotland – Inveraray Castle
  5. Inveraray Castle – Visit Scotland
  6. The Duke of Argyll. The Daily Telegraph. 23 April 2001. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 12 January 2022. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]