Introduzioni Antonia Vivaldiho
Introduzioni italského barokního skladatele Antonia Vivaldiho je osm dochovaných vokálně-instrumentálních skladeb, každá o třech nebo čtyřech částech. Texty introduzioni jsou neliturgické, někdy jsou však parafrázemi liturgického textu. V Ryomově seznamu (Ryom Verzeichnis, RV) Vivaldiho skladeb jsou introduzioni číslovány jako RV 635–642.
V italštině introduzione (česky úvod) v hudbě představuje druh moteta pro sólový hlas, který se obvykle zpívá před určitou sborovou částí liturgického textu.
Struktura
[editovat | editovat zdroj]Vivaldiho introduzioni jsou napsány pro sólový hlas, alt nebo soprán s doprovodem nástrojů. Hudební struktura zřejmě vychází z textu: čtyři z osmi (RV 635, 636, 637 a 642) se skládají ze dvou dacapových árií a ústředního recitativu. Jeden z nich s názvem Filiæ mestæ Jerusalem (Miserere) / RV 638 má ústřední árii mezi dvojicí recitativů, druhý (RV 640) má pouze dvě části – recitativ a árii – a třetí (RV 641) má čtyři části (dva recitativy, árii, recitativ). Zbývající (RV 639) mají strukturu 'árie-recitativ-árie', Vivaldi však zde druhou árii organicky prokomponoval do první části liturgického díla, které následuje – Gloria (RV 588).
Seznam Introduzioni
[editovat | editovat zdroj]Následující seznam Vivaldiho introduzioni je řazen podle číselného označení Ryomova seznamu (RV).
Ascende Læta, RV 635
[editovat | editovat zdroj]Ascende Læta, pro sólový soprán je zamýšlen jako soubor skladeb předcházející skladbě Dixit Dominus v tónině D dur pro orchestr a pětihlasý sbor (RV 595). Ascende Læta bylo dokončeno kolem roku 1715, a tudíž bylo komponován pro Pio Ospedale della Pietà. Skládá se ze dvou árií s ústředním recitativem. Text RV 635 naznačuje, že by mohl být napsán pro svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna). Text popisuje přijetí Panny Marie na Nebesa a hudební obrazy venkovských oslav s použitím dřevěných nástrojů a varhan.[1]
Canta in Prato, RV 636
[editovat | editovat zdroj]Canta in Prato, Ride in Fonte pro soprán má předcházet skladbě Dixit Dominus pro dva orchestry a dva sbory (RV 594). Sestává ze dvou árií okolo ústředního recitativu. Má podobný text jako starší moteto, Canta in Prato, Ride in Monte (RV 623). Skladba popisuje Filomélu coby slavíka a nádheru jejího zpěvu.
Cur Sagittas, RV 637
[editovat | editovat zdroj]Skladba, která měla následovat po Cur Sagittas je ztracená. Vivaldiovský badatel Michael Talbot se domnívá, že snad mohla předcházet Kyrie RV 587 nebo ztracenému souboru Gloria.[2] Forma je opět dvě árie obklopující ústřední recitativ. První árie popisuje souboj mytických bytostí se zbožným mužem. Druhá árie pak popisuje silnou víru v Boha.
Filiæ Mæstæ Jerusalem, RV 638
[editovat | editovat zdroj]Filiæ Mæstæ Jerusalem je první ze dvou introduzioni předcházejících souboru žalmů Miserere (druhá je RV 641). Samotné Miserere je považováno za ztracené. RV 638 sestává ze dvou recitativů a jedné árie. Text popisuje truchlící dcery jeruzalémské a vše živé po smrti Ježíše Krista.[3]
Jubilate, o amoeni cori, RV 639
[editovat | editovat zdroj]Jubilate je jediné introduzione, které předchází Gloria (RV 588), ve formě árie-recitativ-árie. Popisuje sbory oslavující Krista. Poslední část tohoto moteta se prolíná se první větou předcházející skladby (RV 588). Vivaldi obratně kombinuje oba texty v jeden, kdy sólista z introduzione zpívá text z moteta. Toto moteto je v podstatě vyzývání ostatních k potěšení z hry na hudební nástroje.
Longe Mala, Umbræ, Terrores, RV 640
[editovat | editovat zdroj]Longe Mala je první ze dvou introduzioni RV 589. Je založeno na podobném textu s motetem RV 623, zkomponovaném při Vivaldiho návštěvě Říma o několik let později. Je zvolena neobvyklá forma árie-recitativ. Moteto popisuje zkázu světa a prosí Spasitele o zjevení ve své slávě.
Non in Pratis, RV 641
[editovat | editovat zdroj]Non in Pratis je druhé ze dvou introduzioni, které přechází ztracenému Miserere. Sestává ze dvou recitativů, árie, a závěrečný recitativ. Text, na rozdíl od obvyklejšího sdělení v RV 638, zmiňuje osobní prožitek bolesti a lítost nad smrtí Ježíše.[4]
Ostro Picta, RV 642
[editovat | editovat zdroj]Ostro Picta bylo zkomponováno jako předehra ke Gloria (RV 589). Jeho forma je: árie-recitativ-árie. Text připomíná pomíjivost světské slávy ve srovnání s věčnou slávou Panny Marie.[5]
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vivaldi's introduzioni na anglické Wikipedii.
- ↑ "Sleeve Notes - Vivaldi Sacred Music, Vol. 9" Michael Talbot. 2003. Hyperion Records. 28 May 2007 <http://www.hyperion-records.co.uk/notes/66839-N.asp>
- ↑ "Sleeve Notes - Vivaldi Sacred Music, Vol. 8" Michael Talbot. 2002. Hyperion Records. 28 May 2007 <http://www.hyperion-records.co.uk/notes/66829-N.asp>.
- ↑ "Sleeve Notes - Vivaldi Sacred Music, Vol. 2" Michael Talbot. 1996. Hyperion Records. 28 May 2007 <http://www.hyperion-records.co.uk/notes/66779-N.asp>
- ↑ "Sleeve Notes - Vivaldi Sacred Music, Vol. 5" Michael Talbot. 1999. Hyperion Records. 28 May 2007 <http://www.hyperion-records.co.uk/notes/66799-N.asp>
- ↑ "Sleeve Notes - Vivaldi Sacred Music, Vol. 10" Michael Talbot. 2004. Hyperion Records. 14 April 2007 <http://www.hyperion-records.co.uk/notes/66849-N.asp>.