Into the Woods

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Into the Woods je americký muzikál z roku 1987. Autorem hudby i textů je Stephen Sondheim, autorem libreta je James Lapine, který byl i režisérem originální broadwayské inscenace. Originální nastudování získalo několik prestižních cen Tony.

Muzikál se poté hrál mnohokrát po celém světě v několika jazycích. V roce 1991 byl pořízen televizní záznam inscenace s Bernadette Peters jako Čarodějnicí. V roce 2002 se uskutečnil broadwayský revival. První české nastudování vzniklo v roce 2014 v produkci Prague Shakespeare Company v divadle Kolowrat. Představení se hrálo v anglickém jazyce a v roli čarodějnice se představili v alternaci Michaela Horká a Vendula Příhodová.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Muzikál vychází z příběhů klasických pohádek bratří Grimmů, které ale rafinovaným způsobem propojuje a rozvádí. Jako prostor k tomuto setkávání všech postav slouží "the Woods" (neboli les), který skrývá mnohé nástrahy, a postavy jsou nuceny se do něho vydat, aby mohli naplnit svá přání. V přání (v originále "wish") je také základním tématem muzikálu - Popelka touží jít na bál, Pekař a jeho žena touží mít dítě, čarodějnice chce zpět svou krásu. Všechna přání jsou naplněna na konci první poloviny muzikálu, která je velmi odlehčená a plná humoru založeného právě na konfrontaci jednotlivých pohádek. V druhém dějství následuje originální dekonstrukce celého předchozího jednání - postavám se splní veškeré sny a přesto nejsou spokojené a opět se vydávají do lesa. Druhé dějství již nevychází z klasických pohádek, je mnohem temnější a dospělejší - tomu odpovídá i proměna lesa, který rozhodně není tím radostným a světlým místem z prvního jednání. Hlavním tématem druhého dějství je rodičovství.

1. dějství[editovat | editovat zdroj]

Vypravěč začíná se slovy: Once upon a time... aneb česky "Bylo nebylo..." a představuje čtyři postavy - Popelku, která by si přála jít na královský bál. Jacka, obyčejného chlapce, co si přeje, aby jeho kráva Milky White dojila mléko a Pekař se svou ženou, kteří si přejí, aby se jim narodilo dítě. Mezitím si kupuje Karkulka u Pekaře chleba, který donese své babičce, Jackova matka přesvědčuje Jacka, aby prodal krávu, Popelka sní o plese, ale její macecha a nevlastní sestry se jí za to vysmívají. Sousedka Pekaře je ošklivá čarodějnice, která je zaklela, a proto se jim nikdy nenarodí dítě. Přistihla totiž otce pekaře, když ji kradl ze zahrady "kouzelné" fazole. Vzala si i jejich novorozené dítě (Pekařovu sestru) a tu vězní ve věži - Rapunzel. Čarodějnice jim prozradí, že oni můžou kletbu zlomit, když ji přinesou 4 věci - krávu bílou jako mléko, plášť červený jako krev, vlas žlutý jako kukuřice a střevíček čistý jako zlato - a to vše než odbije půlnoc za 3 dny.

A tak začíná jejich cesta do lesa - Jack jde na trh prodat krávu, Popelčina macecha a sestry jdou na bál, Popelka ke hrobu své matky, Karkulka za babičkou a Pekař (který odmítá pomoc své ženy) hledat věci pro čarodějnici. (Act One Prologue) Popelka získá od ducha své matky zlaté střevíčky a závoj. (Cinderella at the Grave) Jack potká tajemného muže, který se Jackovi vysmívá, že chce krávu prodat za víc než pytlík fazolí a poté zmizí. Karkulka potká hladového vlka, který ji přemlouvá, aby nechodila za babičkou, protože on ji už snědl(Hello little girl). Karkulku zahlédne Pekař, znenadání se objeví i Čarodějnice a ta na něj zařve, aby vzal ten červený plášť. Pekař se lekne a zapomene, které věci má přinést. Naštěstí ho ale sleduje jeho žena a ta si je pamatuje, společně potkají Jacka. (The Spell is On My House" (Reprise)) Nemají u sebe peníze, proto Jacka přemluví, že fazole (které našel Pekař ve staré bundě svého otce), které mu dají, jsou kouzelné a Jack svou krávu prodá. Fazole našel Pekař ve staré bundě svého otce. Jack se s krávou loučí (I guess This Is Goodbye) a Pekaři nařizuje své ženě, aby se s krávou vrátila zpátky domu. Pekař je zmatený, protože ví, že nebyl upřímný a na to jeho žena odpovídá, že ty fazole možná přeci kouzelné jsou (Maybe They´re magic). Prolomit kletbu čarodějnice je jejich jediná šance mít dítě.

Mezitím se dozvídáme, že Čarodějnice vychovávala Rapunzel ve věži. (Our Little World) Krásný princ ale Rapunzel najde a vyleze do věže. V jiné části lesa nalákal Pekař Karkulku, ukradl jí plášť - ale ona ho zase přemluví a on ji plášť vrátí. (Maybe They're Magic" (Reprise)) Karkulka se vrací do domu za babičkou, tam ji sní Vlk - ale Pekař všechny zachrání a z vlka vytáhne karkulku i její babičku. Karkulka se mu odvděčí a já mu svůj plášť (I Know Things Now). Mezitím se Jack vrací domů - bez peněz, ale s fazolemi, které jeho matka venku vysype a pošle Jacka bez večeře spát. v jiné části lesa utíká Popelka z plesu, narazí na Pekařovu ženu a schovají se před Princem. Popelka ji popisuje bál (A Very Nice Prince) a jak krásný princ byl. Zjistíme, že jsou nedaleko chalupy, kde bydlí Jack s matkou - a leknou se fazolového stonku, který začal růst. Pekařova žena si všimne zlatých střevíčku, chce ji je vzít - ale nepodaří se jí to a ještě ji uteče kráva. Každá z postav přednese pohádkovou moralitu, které se nějak vztahuje k jejímu příběhu (First Midnight) a pokračuje dále ve své cestě lesem. Další ráno vyleze Jack po obřím fazolovém stonku, vrátí se a popisuje ta dobrodružství, která vidět (Giants in the Sky). Obrovi ukradl 5 zlaťáků a ty vrátí Pekaři - ten ale váhá, nakonec si je vezme, ale tajemný muž mu je ukradne. Jeho žena se vrátí a přizná se, že ji utekla kráva a nic nemá - oba se tedy vydávají společně do lesa a hledají věci pro Čarodějnici. Princové od Popelky a Rapunzel se v lese potkávají (jsou to bratři) a porovnávají svá trápení z jejich nově nalezené lásky (Agony). To zaslechne i Pekařovo žena - Rapunzelin Princ zmiňuje vlasy žluté jako kukuřice a tak naláká Rapunzel, aby vyhodila svůj cop z věže, a pár vlasů vytrhne. Mezitím tajemný muž vrací krávu zpátky Pekařovi. Pekařova žena opět potkává Popelku a zuřivě se snaží získat její střevíčky - ale Popelka utíká. (A Very Nice Prince (Reprise)) Pekař se svou ženou si uvědomí, že bude nejlepší, když budou hledat společně - už mají 3 ze 4 věcí pro Čarodějnici (It Takes Two). Jack sleze ze stonku s husou a zlatými vejci a chce svou krávu koupit zpátky, ale kráva náhle umírá. Opět během půlnoci postavy formou moralit přemýšlejí, co je dobré, co je špatné a zda konají správně. ( Second Midnight) Čarodějnice zjistí, že její "dceru" navštěvuje Princ a snaží se ji přesvědčit, aby u ní zůstala (Stay With Me), což Rapunzel odmítá - to Čarodějnici rozzuří, ostříhá jí její vlasy a odtáhne ji pryč.

Tajemný muž dá Pekaři peníze, aby si koupit další krávu a Jack, vyprovokovaný Karkulkou, se vrací opět k Obrovi a chce ukrást kouzelnou harfu. Prince Popelky svou princeznu stále nahání, ona mu ale utíká - na schodech ale zůstane její střevíček (On the Steps of the Palace). Pekařova žena si chce vyměnit své boty s Popelkou - a nabízí jí i poslední fazoli - ona fazoli nechce, zahodí ji, ale boty vymění a uteče. Pekař má novou krávu a teď mají všechny věci pro Čarodějnici. Všichni slyší velkou ránu a Jackova matka oznamuje, že z fazolového stonku spadl obr a leží mrtvý na zahradě. Díky kouzlu Čarodějnice Jackova mrtvá kráva obživne, ale mléko nedává. Vlasy žluté jako kukuřice patří Rapunzel a jelikož se jich už Čarodějnice dotkla, nebude kouzlo fungovat. Tajemný muž poradí Pekaři, aby nakrmil krávu vlasy Rapunzel-a najednou začne kráva dojit - ne mléko, ale elixír. Tajemný muž padá mrtvý k zemi, protože jeho oprava je hotová. Kletba je prolomena a Čarodějnice je krásná a mladá.

Princ Popelky hledá dívku, které padne střevíček - popelčiny sestry to zkouší, ale nepadne jim. Pak se ale objeví Popelka, střevíček ji padne jako ulití a mohou se vzít. I Rapunzel našel Princ - Čarodějnice se je snaží zaklít - ale zjistila, že ztratila svou moc. Na svatbě Popelky jsou její nevlastní sestry oslepeny ptáky - všichni kromě nich a Čarodějnice začínají žít své "šťastně až do smrti" - nikdo si ale nevšímá, že v dálce roste další stonek až do nebes. (Act One Finale)

2. dějství[editovat | editovat zdroj]

Vypravěč uvádí i druhé dějství "Once upon a time..later" - bylo nebylo..později. Všechny postavy se zdají býti šťastné - ale ironicky- si opět něco přejí. Pekař a jeho žena mají jejich milované dítě - ale přejí si větší dům, Jack a jeho matka jsou bohatí, ale Jackovi chybí jeho království v nebesích a Popelka žije s Princem - ale začíná se nudit (So happy) Náhle zazní velká rána - a obrovská noha zničila zahradu Čarodějnice. Pekař a jeho žena se rozhodli, že to musí povědět královské rodině a Pekař se vydá do paláce. Bohužel je ignorován princovým sluhou, jen Popelka ho utěší, že to poví Princi..který se zrovna někde toulá. Mezitím se vrací domů i Karkulka a zjišťuje, že je její dům zničen a matka zmizela. Jack se rozhodl, že musí obra zabít - i když má od matky příkázáno zůstat doma, Popelka zjišťuje od ptáčků, že byl hrob její matky zničen a vrací se - ve svých starých šatech. Znovu všichni vyráží do lesa - (Into the woods reprise) Rapunzel má psychické problémy ( po letech strávených ve věži) a také utíká. Princ ji následuje - ale opět v lese potkává svého bratra - prince od Popelky. Svěří se, že je manželství nudí a touží po dvou krásných spících ženách - po Šípkové Růžence a Sněhurce (Agony reprise)

Pekař, jeho žena a Karkulka se ztratili v lese, nacházejí tam i královskou rodinu, které prchá ze zámku, který zničil obr. Připojuje se k nim i Čarodějnice-která přináší zprávy, že obr zničil vesnici a dům Pekaře. Najednou ale zaslechnou kroky a obr se objeví před nimi - a zjišťují, že obr je žena-obryně, vdova po obru, který zemřel, když honil Jacka, který jim kradl věci z nebeského království. Hrozivým hlasem jim povídá, že chce Jacka zabít. Aby obryni nějak uspokojili, rozhodnou se všichni, že ji musí někoho obětovat. Nemohou se rozhodnout - ale jen do té doby, než si uvědomí, že Vypravěč stále vše komentuje zvenčí - proto každý souhlasí a Čarodějnice ho hodí k obryni a ta ho sní. Ke skupině se vrací Jackova matka a brání Jacka - sluha Prince se ji snaží utišit - ale omylem ji zabije. Umírá i Rapunzel, která poblázněně utíká lesem a vběhne pod Obryni, která hledá Jacka. (Witch´s Lament). Králobská rodina je zděšena a navzdory ostatním utíkají do tajného království. Čarodějnice hledá Jacka - chce ho najít a obětovat ho Obryni. Pekař a jeho žena chtějí jacka zachránit, rozdělí se a hledají ho. Pekařova žena potkává Popelčina prince a on ji snadno svede (Moment in the Woods -Any moment). Mezitím potkává Pekař Popelku u zničeného hrobu její matky a přemlouvá ji, aby se kvůli bezpečí připojila ke skupině.

Spokojený Princ opouští s otřepanými frázemi pekařovu ženu, ona si uvědomuje svou chybu a vrací se zpátky ke svému muži a synovi, aby žila šťastně až do smrti. ( Bohužel se ale v lese ztratila a narazila na Obryni.

Pekař, Karkulka a Popelka očekávají návrat Pekařovi ženy, když v tom přitáhne Čarodějnice Jacka. Pekař se dozvídá o smrti své ženy a proto souhlasí s obětováním Jacka Obryni. Vše vyústí v hádku a všechny postavy se navzájem obviňují, čí vina to byla - až se nakonec všichni shodnou v tom, že za to může Čarodějnice, protože ona měla kouzelné fazole.(Your fault)

Čarodějnice je znechucena, snaží se ostatní zaklít a vyhodí zbytek svých kouzelných fazolí - na co jim bude bohatství, když zítra umřou? (Last midnight). Pekař utíká od ostatních a navštíví ho duch jeho otce, který ho přemlouvá, aby čelil svým povinnostem (No more). Pekař se vrací a pomáhá s plánem, jak zabít Obryni - použije popelčiny "kamarády" - ptáky- aby vyklovali Obryni oči, Obryně padá a na zemi ji Jack a Pekař zabije. Popelka zůstává s dítětem, míjí ji "její" Princ, který ji skoro nepoznává. Oviňuje ho z nevěry a on se ji svěřuje s pocitem nenaplnění a důvody, proč svedl další ženu. Požádá ho, aby odešel, ať řekne, že Popelku zabil Obr a dál se nebudou scházet - a on odchází. Karkulka se vrací se zprávou, že i její babika byla zabita Obryní a Jack se dozvídá od Pekaře o smrti své matky. Jack se chce pomstít a zabít princova sluhu - dokud ho Pekař nepřesvědčí, že smrt sluhy nikomu nepomůže. Popelka utěšuje Karkulku a snaží se ji povzbudit, že zabití Obryně nečiní niko lepším, než je ona. Co je morálně správné? ( No one is alone). Čtyři zbývající postavy zabijí Obra, zesnulé postavy a Princové s novými princeznami se vracejí. Postavy, které přežili, plánují žít společně, duch Pekařovi ženy se vrací a dává svému muži poslední lekci: "Pověz mu ( synovi), jak se to všechno stalo.." pekař začíná vyprávět příběh, když se objeví Čarodějnice s posledním ponaučením: Dávejte si pozor na to, co říkáte - Děti poslechnou (Children will listen). Všichni se připojí k repríze titulní písně - Into the woods - každý se musí odvážit jít do lesa, ale nikdy by neměl zapomenout na minulost.

Vše končí typickým "Into the woods" a celou píseň uzavírá Popelka - s posledním " I wish" (přeji si).

Hudební čísla[editovat | editovat zdroj]

Názvy písní jsou (vzhledem k neexistenci českého překladu) uvedeny v angličtině, stejně jako názvy postav.

První dějství
 • "Act One Prologue" – Narrator, and Company (skládá se z devíti částí, které jsou někdy považovány za samostatná čísla)
 • "Cinderella at the Grave" – Cinderella, Cinderella's Mother
 • "Hello, Little Girl" – Wolf and Little Red Ridinghood
 • "The Spell is On My House" (Reprise) – Baker and Baker's Wife
 • "I Guess This is Goodbye" – Jack
 • "Maybe They're Magic" – Baker and Baker's Wife
 • "Our Little World" – Witch and Rapunzel (přidáno během originální londýnské inscenace)
 • "Maybe They're Magic" (Reprise) – Baker
 • "I Know Things Now" – Little Red Ridinghood
 • "A Very Nice Prince" – Cinderella and Baker's Wife
 • "First Midnight" – Company
 • "Giants in the Sky" – Jack
 • "Agony" – Cinderella's Prince and Rapunzel's Prince
 • "A Very Nice Prince" (Reprise) – Cinderella and Baker's Wife
 • "It Takes Two" – Baker and Baker's Wife
 • "Second Midnight" – Witch, Cinderella's Prince, Rapunzel's Prince, Stepmother, Florinda, Lucinda
 • "Stay with Me" – Rapunzel and Witch
 • "On the Steps of the Palace" – Cinderella
 • "Act One Finale" – Narrator and Company (skládá se ze čtyř částí, které jsou někdy považovány za samostatná hudební čísla)
Druhé dějství
 • "Act Two Prologue" – Narrator and Company (skládá se z devíti částí, které jsou někdy považovány za samostatná hudební čísla)
 • "Agony" (Reprise) – Cinderella's Prince and Rapunzel's Prince
 • "Witch's Lament" – Witch
 • "Any Moment (Part 1)" – Cinderella's Prince and Baker's Wife
 • "Any Moment (Part 2)" – Cinderella's Prince and Baker's Wife
 • "Moments in the Woods" – Baker's Wife
 • "Your Fault" – Jack, Baker, Cinderella, Little Red Ridinghood and Witch
 • "Last Midnight" – Witch
 • "No More" – Baker and Mysterious Man
 • "No One is Alone (Part 1)" – Cinderella and Little Red Ridinghood
 • "No One is Alone (Part 2)" – Cinderella, Baker, Little Red Ridinghood and Jack
 • "Act Two Finale" – Company (skládá se ze čtyř částí, které jsou někdy považovány za samostatná hudební čísla)

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Muzikál vyhrál několik cen Tony - Best Score a Best Book, nevyhrál cenu za nejlepší muzikál - v tomto roce se utkali dva velcí rivalové: Sondheim a Webber. V kategorii nejlepší muzikál vyhrál Webberův Phantom of the opera (Fantom opery). Soupeřili spolu v každé kategorii a Fantom opery vyhrál cenu za nejlepší muzikál. Into the Woods získal ceny za hudbu, libreto a za nejlepší herečku v muzikálu (Joanne Gleason jako Pekařova žena). Oceněné za nejlepšího herce v muzikálu, režii, či kostýmy získal Fantom.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

[1]

www.musical.cz

http://ibdb.com/production.php?id=4486