Inspektor Beck v Budapešti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Inspektor Beck v Budapešti
Jiný název Muž, který se vypařil
Původní název Der Mann, der sich in Luft auflöste
Země NěmeckoNěmecko Německo
(SRN, Maďarsko, Švédsko)
Jazyky němčina (maďarština, švédština)
Délka 111
Žánr krimi
Předloha Maj Sjöwallová,
Per Wahlöö:
Muž, který se vypařil
Scénář Wolfgang Mühlbauer
Režie Péter Bacsó
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Derek Jacobi,
Tomas Bolme,
Judy Winterová
Produkce André Libik (Maďarsko)
Bo Jonsson (Švédsko)
Hudba Jacques Loussier
Kamera Tamás Andor
Výroba a distribuce
Premiéra 20. 12. 1980 (Švédsko)
Česká premiéra červen 1983
Česká distribuce Ústřední půjčovna filmů
Inspektor Beck v Budapešti na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inspektor Beck v Budapešti je kriminální film z roku 1980 natočený v koprodukci Německo, Maďarsko, Švédsko. Do československé distribuce byl uveden o tři roky později, v červnu 1983.[1] Předlohou filmu byl román švédské autorské dvojice Maj Sjöwallová, Per Wahlöö z roku 1966, který česky vyšel poprvé v roce 1974 pod názvem Muž, který se vypařil (druhý z deseti tzv. Románů o zločinu). Režisérem filmu byl Maďar Péter Bacsó a hlavní roli švédského kriminalisty Martina Becka ztvárnil známý britský herec Derek Jacobi. Protože film se (stejně jako román) odehrává převážně v Budapešti, na produkci se vedle SRN a Švédska (Bo Jonsson) významně podílelo také Maďarsko (André Libik). Scénář napsal Wolfgang Mühlbauer, kameramanem byl Tamás Andor, filmovou hudbu složil Jacques Loussier.

Název filmu[editovat | editovat zdroj]

V SRN i v NDR (kde byl poprvé promítán v roce 1982) byl film uváděn pod názvem Der Mann, der sich in Luft auflöste, ve Švédsku Mannen som gick upp i rök, anglický titul (a současně celosvětová distribuce) je The Man Who Went Up in Smoke. Všechny tyto názvy odpovídají názvu románové předlohy v daném jazyce. V Maďarsku byl film uváděn pod podobným názvem A svéd, akinek nyoma veszett (Švéd, který zmizel beze stopy).[2] Pro československou distribuci byl z neznámých důvodů zvolen zcela odlišný název, navíc sousloví inspektor Beck se nevyskytuje v názvu žádného jiného z 13 filmů o Martinu Beckovi, které byly natočeny podle knižní předlohy (původní i český název, pokud byl film v českých kinech promítán).

Děj[editovat | editovat zdroj]

Zkušený stockholmský kriminalista Martin Beck je odvolán z dovolené a pověřen delikátním případem. Víceméně inkognito a každopádně neoficiálně (protože v cizině pochopitelně nemá žádné policejní pravomoce) je vyslán do Budapešti, aby zde pátral po jednom švédském novináři. Alf Mattsson pracoval pro významné švédské noviny, odjel na reportáže do Budapešti a zde krátce po příjezdu záhadně zmizel, doslova se „vypařil“. Beck brzy zjišťuje, že jeho četné novinářské cesty nejen do Maďarska, ale i do dalších socialistických zemí (v redakci ho považovali za specialistu na tyto země) byly víceméně jen zástěrkou, především se věnoval výnosným kriminálním kšeftům.

Zpočátku se proto zdá logické, že se nepohodl s nějakým členem bandy okolo Aranky Ari a ti se rozhodli ho odstranit. Beck však trpělivě pátrá nejen v hotelu, ale po celé Budapešti a shromažďuje různé nenápadné indicie. Zpočátku má problém s majorem Szlukou (šéfem budapešťské kriminálky), kterému se jeho neoficiální pátrání nelíbí, nakonec však spolupracují. Posléze dospěje k závěru, že Alf Mattsson do Budapešti vůbec nepřijel. Vrací se proto do Švédska a zde případ dokončí. Mattssona v hádce, krátce před jeho plánovaným odjezdem do Budapešti, nechtěně zabil jeho novinářský kolega. Aby svůj čin zamaskoval, oblékl se jako Mattsson, na jeho pas vycestoval do Maďarska, ubytoval se v hotelu a poté se na jiný pas vrátil do Švédska.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Derek Jacobi švédský kriminalista Martin Beck
Judy Winterová Aina Mattsson(ová)
Tomas Bolme Åke Gunnarsson
Lasse Strömstedt Lennart Kollberg
Kjell Bergqvist Stenström
Thomas Oredsson Alf Mattsson
Staffan Götestam Sven Molin
Ferenc Bàcs major Szluka, šéf budapešťské kriminálky
Gösta Prüzelius Evald Hammar, nadřízený Becka na policejním ředitelství
Krisztina Peremartoni Aranka Ari
Sándor Szabó pan Sós
Zoltán Gera Kuti
Helena Brodin(ová) manželka Becka
Dieter Schidor sekretář na velvyslanectví[3][4]

Místa natáčení[editovat | editovat zdroj]

Film se (stejně jako románová předloha) odehrává především v Budapešti, proto se většina scén natáčela v této metropoli na Dunaji, včetně turisticky velmi známých míst. Menší počet scén se točil v různých částech Stockholmu a také v zábavném parku Gröna Lund na ostrově Djurgården nedaleko centra švédského hlavního města.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Der Mann, der sich in Luft auflöste na anglické Wikipedii.

  1. jak. Inspektor Beck v Budapešti. Kino. 6. 1983, roč. 38, čís. 12, s. 9. ISSN 0323-0295. (čeština) 
  2. The Man Who Went Up in Smoke (1980): Release Info (IMDb) [online]. IMDb.com [cit. 2020-01-09]. Dostupné online. 
  3. The Man Who Went Up in Smoke (1980): Full Cast and Crew (IMDb) [online]. IMDb.com [cit. 2020-01-09]. Dostupné online. 
  4. Inspektor Beck v Budapešti (1980): Obsazení: herci a tvůrci (FDb.cz) [online]. FDb.cz [cit. 2020-01-09]. Dostupné online. 
  5. The Man Who Went Up in Smoke (1980): Filming and Production (IMDb) [online]. IMDb.com [cit. 2020-01-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]