Přeskočit na obsah

Ilija Garašanin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ilija Garašanin

Narození28. ledna 1812
Garaši
Úmrtí22. června 1874 (ve věku 62 let)
Grocka
RodičeMilutin Savić
DětiMilutin Garašanin
Profesepolitik a státník
CommonsIlija Garašanin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilija Garašanin (v srbské cyrilici Илија Гарашанин; 28. ledna 1812 Garaši22. června 1874 Grocka), byl srbský politik, premiér, ministr vnitra, jeden z představitelů bloku ustavobranitelů a tvůrce známého srbského politického programu Načertanije.

Patřil k prvním politikům, kteří již měli připravený jasný program, kam celé Srbsko směřovat; byl stoupencem byrokratického způsobu řízení státu a také sjednocení jižních Slovanů do jednoho celku, který by se jako jediný mohl bránit případným vlivům jak z Turecka, tak Ruska nebo Rakouska. Přestože dlouhodobě prosazoval připojení těchto oblastí k Srbsku (velký zájem měl především na Bosně, která byla pod osmanskou nadvládou; turecká moc navíc v polovině 19. století značně slábla), zahraničněpolitické okolnosti ho nakonec nutily zmírnit vlastní postoje.[1] Zastával konzervativní pozice.

  1. KRESTIĆ, Vasilije. Srpsko-hrvatski odnosi i jugoslovenska ideja u drugoj polovini XIX veka. Bělehrad: Nova knjiga, 1986. 466 s. ISBN 86-7335-047-6. Kapitola Nesuglasnost planova i političkih ciljeva, s. 217. (srbochorvatština) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]