Ilija Garašanin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilija Garašanin
Ilija Garašanin table crop.jpg

Narození28. ledna 1812
Garaši
Úmrtí22. června 1874 (ve věku 62 let)
Grocka
NárodnostSrbové
RodičeMilutin Savić
DětiMilutin Garašanin
Profesepolitik a státník
CommonsIlija Garašanin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilija Garašanin (v srbské cyrilici Илија Гарашанин; 28. ledna 1812 Garaši22. června 1874 Grocka), byl srbský politik, premiér, ministr vnitra, jeden z představitelů bloku ustavobranitelů a tvůrce známého srbského politického programu Načertanije.

Patřil k prvním politikům, kteří již měli připravený jasný program, kam celé Srbsko směřovat; byl stoupencem byrokratického způsobu řízení státu a také sjednocení jižních Slovanů do jednoho celku, který by se jako jediný mohl bránit případným vlivům jak z Turecka, tak Ruska nebo Rakouska. Přestože dlouhodobě prosazoval připojení těchto oblastí k Srbsku (velký zájem měl především na Bosně, která byla pod osmanskou nadvládou; turecká moc navíc v polovině 19. století značně slábla), zahraničněpolitické okolnosti ho nakonec nutily zmírnit vlastní postoje.[1] Zastával konzervativní pozice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KRESTIĆ, Vasilije. Srpsko-hrvatski odnosi i jugoslovenska ideja u drugoj polovini XIX veka. Bělehrad: Nova knjiga, 1986. 466 s. ISBN 86-7335-047-6. Kapitola Nesuglasnost planova i političkih ciljeva, s. 217. (srbochorvatština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]