Grocka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grocka
Grocka, Trg u centru grada, 02.jpg
Grocka – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
Grocka
Grocka
Správa
PSČ 11306
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grocka (v srbské cyrilici Гроцка) је obec v centrální části Srbska. Administrativně spadá pod město Bělehrad. Je de facto jeho předměstím, 21 km daleko od středu města.[1] V roce 2011 měla 8441 obyvatel.

Město se nachází na břehu řeky Dunaje, mezi Bělehradem a Smederevem. Má silniční napojení s oběma městy, nemá železniční spojení a jen malý přístav.

První slovanská osada, která měla název Gradac, se zde nacházela již v 9. století. Turecký cestopisec Evlija Čelebi popsal na tomto místě osadu s názvem Hisardžik v roce 1521.[1] Turecký název sídla označoval malou pevnost. Existence souvislého osídlení byla možná díky blízkosti Dunaje, úrodné krajině v okolí a především silnici, která spojovala Bělehrad s vnitrozemím Balkánu. Střed města (Gročanska čaršija) je památkově chráněná zóna s domy které představují architekturu venkovského Srbska 19. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 1 (A-Đ). Beograd: Stručna knjiga, 2000. Kapitola Grocka, s. 135. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]