Ilf a Petrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ilf a Petrov

Ilf a Petrov, celým jménem Ilja Ilf (3. října 189713. dubna 1937) a Jevgenij Petrov (30. listopadu 19032. července 1942), oba narozeni v Oděse, byli sovětští spisovatelé, spoluautoři. Psali své prózy společně a obecně jsou známi jako „Ilf a Petrov“. Proslavily je zejména satirické romány, z nichž Dvanáct křesel (1928) se stal klasikou literárního humoru, byl přeložen do mnoha jazyků a dočkal se bezpočtu vydání. Román má i své pokračování, Zlaté tele (1931). V obou románech hraje hlavní roli „velký kombinátor“ Ostap Bender, mimořádně schopný manipulátor a podvodníček. Oba romány byly přeloženy do češtiny a dočkaly se filmových i televizních zpracování.

Ilya Ilf, (Vlastním jménem Iehiel-Leyb (Ilya) Arnoldovich Faynzilberg ) zemřel na zhoubné následky TBC, která u něho byla opětně diagnostikována během cesty do Ameriky. Jeho smrt se pokusila zneužít nacistická propaganda v listu Der Angriff tvrzením, že spáchal sebevraždu v důsledku údajné kritiky na Moskevském sjezdu spisovatelů. Toto tvrzení bezprostředně odmítl v deníku "Pravda" Jefgenij Petrov, přesto tato verze občas přežívá u některých životopisců.

Jevgenij Petrov, (Vlastním jménem Jevgenij Petrovič Katajev), padl na frontě v roce 1942 během „Velké vlastenecké války“. Jeho bratr spisovatel Valentin Petrovič Katajev popsal společné dětství v románu Na obzoru plachta bílá. Petrov zahynul v troskách letadla jako válečný zpravodaj. Spolupráce s Ilyou Ilfem trvala 10 let. Po jeho smrti se orientoval na uměleckou reportáž a filmový scénář.

Překlady do češtiny[editovat | editovat zdroj]

  • Dvanáct křesel, přel. Naděžda Slabihoudová, Svět sovětů, Praha 1959
  • Zlaté tele, přel. Naděžda Slabihoudová, SNKLU, Praha 1962