Igor Koller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Igor Koller
Igor Koller jako host na valné hromadě ČHS
Igor Koller
jako host na valné hromadě ČHS
Narození 2. září 1952 (68 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Bydliště SlovenskoSlovensko Slovensko
Povolání předseda slovenského horolezeckého spolku
Zaměstnavatel SHS James
Znám jako slovenský horolezec a předseda Jamesu
Ocenění Mistr sportu v horolezectví
Manžel(ka) Edita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Igor Koller (* 2. září 1952) je slovenský horolezec, autor řady prvovýstupů ve Vysokých Tatrách, například Oči plné machu na Malou žlutou stěnu, Bonbónová cesta v západní stěně Lomnického štítu, na pískovcích v Adršpachu a Teplicích nad Metují, nejznámější jsou Kalamárka, Možno zajtra a Notre Dame na Chrámových stěnách. Jeho prvovýstupem světového významu je Cesta přes Rybu v Jižní stěně Marmolady v Dolomitech, která byla řešením problému, o který se pokoušela celá tehdejší světová horolezecká elita. Tuto cestu absolvoval spolu s českým horolezcem Jindřichem Šustrem, který vylezl klíčové pasáže, ve dnech 2.-4. srpna 1981.

Na vojně byl v Pardubicích a často lezl také na pískovcích v Adršpašskoteplických skalách. I po rozdělení Československa se do Čech často vrací jako host na VH Českého horolezeckého svazu, na MHFF v Teplicích nad Metují i jiných horolezeckých festivalů. Přelez Kalamárky na Chrámových stěnách v Teplických skalách zopakoval znovu po čtyřiceti letech.

Igor Koller je též velkým znalcem horské skupiny Bergell, kde vykonal několik prvovýstupů, na Piz Badile Diretissimu V stěny, Cestu kvetov a Bielym pásom (poslední dvě s významným českým horolezcem Stanislavem Šilhánem).

Zúčastnil se též řady expedic do vysokých hor. Na Pamíru prvovýstup JV stěnou Piku maršála Žukova s přechodem na Leninův štít. Byl dlouhou dobu nejen vysoce výkonným lezcem, ale i československým a slovenským horolezeckým funkcionářem, členem trenérské rady, teoretikem a ideologem horolezectví. Do března 2019 byl předsedou Slovenského horolezeckého spolku JAMES (novým předsedou Slovenského horolezeckého spolku JAMES je Anton Pacek). Publikoval desítky článků v časopisech Jamesák a Krásy Slovenska. Za časopis Jamesák je členem mezinárodní poroty na horolezeckém festivalu Arco Rock Master, kde se každoročně udílejí ocenění nejlepším horolezcům Salewa Rock Award a La Sportiva Competition Award.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DIEŠKA, Ivan. Horolezectvo zblízka. 1. vyd. Bratislava: Šport, 1984. 304 s. (slovensky) 
  • DIEŠKA, Ivan; ŠIRL, Václav. Horolezectví zblízka (původním názvem: Horolezectvo zblízka). Překlad Václav Širl; lektoroval Jiří Novák. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989. 444 s. 27-081-89. S. 78,81,83,84,106,391,395,396. (česky) 
  • DIEŠKA, Ivan; ŠIRL, Václav. HOROLEZECTVO encyklopédia. Bratislava: Šport, 1989. 254 s. ISBN 80-7096-015-9. S. 155. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]