Hun Sen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hun Sen
Hun Sen crop.jpg
Narození 5. srpna 1952 (65 let)
Kampong Cham Province
Ocenění Řád Josého Martího
Konfuciova cena míru
Politické strany Cambodian People's Party
Rudí Khmerové
Manžel(ka) Bun Rany
Rodiče Hun Neang
Podpis Hun Sen – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hun Sen, khmersky : ហ៊ុន សែន (* 5. srpna 1952; někdy uváděno 4. dubna 1951) v Peam Koh Sna, je kambožský politik, dlouholetý premiér Kambodži od roku 1985.[1]

Mládí a politické začátky[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na venkově jako třetí dítě ze šesti. Jeho otec, Hun Neang, byl nejprve buddhistickým mnichem, později se angažoval v boji proti francouzské koloniální nadvládě.

Roku 1958 začal navštěvovat základní školu v rodné vesnici Peam Koh Sna, protože měl dobré studijní výsledky, tak mohl od roku 1964 pokračovat na gymnáziu Indra Dehvi v hlavním městě Phnompenhu. Od roku 1965 se začal politicky angažovat, po vlně násilí v roce 1968 opustil školu i hlavní město a uprchl do obce Memot, kde pracoval na kaučukovníkové plantáži. Zároveň se však angažoval v odborech.

V březnu 1970 vyslyšel výzvu svrženého krále Norodoma Sihanuka a vstoupil do partyzánského boje proti nově vzniklé Kambodžské republice. V roce 1972 se přidal k parašutsitům a o dva roky později už velel východnímu sektoru.

Svým vojákům byl údajně příkladem, vždy v první linii, pětkrát byl zraněn a v dubnu 1975 dokonce přišel v boji o levé oko.

Za vlády Rudých Khmerů velel ve svých necelých 25 letech východnímu pluku, nicméně neexistují svědectví, že by se dopouštěl masakrů.

Když v roce 1977 docházelo k mnohým vnitřním čistkám v kambodžské armádě, Hun Sen raději uprchl do Vietnamu. Nejprve se několik měsíců skrýval v džungli, pak byl několik měsíců vězněn Vietnamci a nakonec se přidal k nově se formujícím jednotkám, které měly odstranit genocidní režim Rudých Khmerů.

30.prosince 1978 překročil, spolu se 110 000 vietnamskými vojáky kambodžskou hranici a byl vietnamskou armádou ustanoven jako ministr zahraničních věcí.

Roku 1981 se stal poslancem a vicepremiérem.

Premiér[editovat | editovat zdroj]

Roku 1985 se stal ve svých 33 letech premiérem. Podílel se na konečné likvidaci odboje Rudých Khmerů a roku 1991 spolu s králem podepsal mírové dohody v Paříži.

Roku 1993 sice prohrál volby s Norodomem Ranariddhem, stal se však na dalších pět let spolupremiérem. Od 30.listopadu 1998 je už premiérem nepřetržitě. Znovu zvolen byl v letech 2003, 2008 a 2013.

Za jeho vlády sice země povstala z úplné chudoby, způsobené vládou Rudých Khmerů, avšak vývoj země je stále brzděn vysokou mírou korupce, s níž bývají spojováni i mnozí členové Hun Senovy rodiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bbc.com/news/world-asia-pacific-13006542

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]