Hrad Foix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrad Foix
Chateau de Foix FRA 001.JPG
Poloha
Adresa Foix, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA00093793
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Foix je hrad situovaný na kopci nad městem Foix, hlavním městem departmentu Ariège. Dnes je v hradním interiéru stálá expozice místního muzea.

Historie hradu[editovat | editovat zdroj]

Počátek stavby hradu je v roce 987 a býval majetkem hraběte Rogera z Carcassonne a jeho potomků. Od roku 1034 byl hrad v držení hrabat z Foix, což předurčilo další osudy města i hradu.

Hrabata z Foix byla příbuzensky svázána s hrabaty z Carcassonne, Trencavely a další okcitánskou šlechtou a stejně jako jejich příbuzní a sousedé podporovala katarské hnutí. Jako jedna z katarských bašt byl hrad Foix v letech 1211-1212 čtyřikrát obléhán křižáky pod vedením obzvláště zaníceného Simona z Montfortu, nebyl však dobyt.

Roger Bernard II. z Foix (synovec slavné Esclarmondy z Foix) se krom svého válečnického umění využitého na podporu katarů zapsal do dějin hrabství také svým sňatkem s Ermesindou z Castellbó, jedinou dcerou Arnaua z Castellbó. Tím došlo k sjednocení hrabství Foix a Andorry. Dalším slavným majitelem hradu byl Gaston Fébus a posledním Jindřich III. Navarrský.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]