Hotel Schalkház

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotel Schalkház
Schalkhaz.jpg
Poloha
AdresaKošice, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Schalkház (v letech 18731945 Hotel Schalkház, Grand Hôtel Schalkház, maďarsky Schalkház (nagy)-szálloda, v letech 19451963 Hotel Slovan) byl do roku 1963 hotel v Košicích. Eklektická budova byla později nahrazena moderní výškovou budovu, ve které dnes sídlí Hotel Doubletree by Hilton.

Budova byla postavena firmou bratrů Jakabových v letech 18721873. Hotel nesl jméno svého majitele a hlavního investora Leopolda Schalkháze. Slavnostní otevření se uskutečnilo 14. srpna 1873. Výstavbu hotelu na tomto místě (roh dnešních ulic Hlavní a Rooseveltovy) navrhl košický léčitel Wesler, který označil toto místo za místo, z něhož vyzařuje energie a zdraví.[1]

Po druhé světové válce byl hotel znárodněn a přejmenován na Hotel Slovan. I po nastolení komunistické diktatury však neztratil svou noblesu a luxus. Začátkem 60. let se však dostal do finančních potíží a budova začala postupně chátrat. Poslední hosté z něj odešli 1. října 1963 a později, z důvodu připravované výstavby nového Hotelu Slovan, byla zahájena jeho likvidace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hotel Schalkház na slovenské Wikipedii.

  1. JUHÁS, Ladislav. Hotelový skvost Schalkház. Korzár. 2008. Dostupné online.