Hlavní ulice (Košice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlavní ulice
Main Street, Kosice 2018-05 (3).jpg
Umístění
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
MěstoKošice
Poloha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlavní ulice (slovensky Hlavná ulica) je ústřední ulice Košic. Nachází se na ní většina nejvýznamnějších košických historických památek. Jižní konec ulice končí na Náměstí osvoboditelů, severní na Náměstí Maratonu míru.

Téměř celá Hlavní ulice je pěší zónou. Nacházejí se zde tři parky, v každém z nich je umístěna fontána. Největší je takzvaná zpívající fontána uprostřed ulice mezi dómem a divadlem.

Hlavní ulice byla původně středověkým náměstím. Z té doby se zachoval její vřetenovitý půdorys.

Vývoj názvu ulice[editovat | editovat zdroj]

Během středověku byl název ulice proměnlivý, nejčastěji se uváděly názvy Circulus, Ring, Theatrum, což dokazuje, že ulice byla v té době chápána spíše jako náměstí. Na mapách z 18. století uvádí název Platea principalis a později i německé a maďarské ekvivalenty v podobě Haupt Gasse, resp. Fő utcza.

Po přechodu Košic pod územní svrchovanost Československa se původní maďarský název Fő utcza přeložil do slovenštiny na Hlavná ulica. Ten vydržel až do roku 1933, kdy byla ulice poprvé politicky přejmenována – po generálovi Milanu Rostislavovi Štefánikovi, kterému na této ulici postavili i sochu. Za Horthyovské okupace se název ulice včas vrátil na původní maďarský, ale po válce ulice opět nakrátko nesla Štefánikovo jméno.

V létě roku 1949 byla současná Hlavní ulice komunistickými orgány přejmenována na Leninovu ulici, přičemž tento název vydržel přesně na den 41 let. Dne 1. července 1990 bylo ulici vráceno historické středověké jméno Hlavní. Ještě koncem 80. let však, během příprav na prohlášení historického centra Košic městskou památkovou rezervací, navrhl památkář Ivan Gojdič, příbuzný biskupa Pavla Petra Gojdiče, změnu názvu ulice na jistý kompromis v podobě Hlavní ulice Vladimíra Iljiče Lenina. Tento pokus byl však ze strany komunistické moci rázně odmítnut.[1]

Památky a významné budovy[editovat | editovat zdroj]

Kdysi Hlavní ulicí protékal potok, který byl později převeden do podzemí. V letech 1995-1996 za primátora Rudolfa Schustera byla na Hlavní vytvořena imitace potoka.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hlavná ulica (Košice) na slovenské Wikipedii.

  1. DUCHOŇ, Jozef. Potulky po starých Košiciach (7). Košický Večer. 1995, čís. 8. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]