Hookerův ostrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hookerův ostrov
остров Гукера (ruština)
Ostrov ze satelitu Sentinel 2 (2021)
Ostrov ze satelitu Sentinel 2 (2021)
Hookerův ostrov (Rusko)
LokalizaceBarentsovo moře / Severní ledový oceán
StátRuskoRusko Rusko
• oblastArchangelská oblast
• rajónPrimorský rajón
Topografie
Rozloha508 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol (576 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel0
Hustota zalidnění0 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hookerův ostrov (rusky остров Гукера) je ostrov v jižní části souostroví Země Františka JosefaSeverním ledovém oceánu. Byl pojmenován po britském přírodovědci Josephu D. Hookerovi, který se v roce 1839 zúčastnil Rossovy expedice do Antarktidy.

Ostrov s rozlohou 508 km² je z velké části pokrytý ledovci. Větší nezaledněné oblasti se nacházejí zejména v západní části ostrova. Nejvyšší vrchol se nazývá Jensenova kupole a dosahuje výšky 576 m n. m.[1] Na západní straně ostrova se nachází Tichý záliv s nezaledněným pobřežím, na kterém se nachází velké kolonie mořských ptáků. Další kolonie jsou na Rubiniho skále, což je menší ostrov nedaleko pobřeží. Kromě ptáků zde také žije mrož lední.[2]

Na ostrově byly nalezeny fosilní pozůstatky plesiosaura. Nálezy sobích parohů z doby před 1300 lety ukazují, že zde tato zvířata v dobách s teplejším podnebím žila. V severní části Tichého zálivu stála základna pro polární expedice a v letech 19291963 také meteorologická stanice. V červenci roku 1931 na ostrově během průzkumné cesty přistála vzducholoď Graf Zeppelin. Vysadila zde posádku stanice, která existovala v letech 19411945 a po které se dochovaly dvě budovy a hřbitov.

Sousední malé ostrovy[editovat | editovat zdroj]

  • Směrem na východ leží Leigh Smithův ostrov (Остров Ли-Смита) oddělený šest kilometrů širokým Smitsonovým průlivem. Ostrov je dlouhý 14 km a v nejširším místě 6,5 km široký. Nejvyšší bod dosahuje výšky 309 m n. m. a většinu povrchu s výjimkou malé oblasti na severu a v okolí jižního Bitterburgova mysu pokrývá ledovec. Pojmenován byl po anglickém námořníkovi Benjaminu Leigh Smithovi.
  • Západně od severního konce Leigh Smithova ostrova leží malý ostrov Královské společnosti (Остров Королевского Общества). Je dlouhý asi 6 km a v nejširším místě 2,5 km široký.
  • Po skotském geografovi Johnu Scottovi Keltiem je pojmenován ostrov Scotta Keltieho (Остров Скотт-Келти.) Nachází se na severozápadním okraji Hookerova ostrova u Tichého zálivu. Nejvyšší bod ostrova měří 64 m.
  • Malý, 3 kilometry dlouhý Eatonův ostrov (Остров Итон) se nachází 10 km na západ od ostrova Scotta Keltieho. Pojmenován byl po britském vědci Alfredu E. Eatonovi, který se zabýval studiem arktické faunyflóry.
  • Jedenáct kilometrů od jižního pobřeží Hookerova ostrova leží Newtonův ostrov (Остров Ньютона) pojmenovaný podle britského zoologa Alfreda Newtona.
  • Mayův ostrov (Остров Мей) je dvojicí malých ostrůvků 5 km jihozápadně od Hookerova ostrova.
  • Etheridgeovy ostrovy (Острова Этеридж) jsou dvojicí malých ostrůvků 6 km západně od Mayova ostrova pojmenovaných podle R. E. Etheridge, který studoval paleontologii na pobřeží arktických oblastí navštívených expedicí George Narese.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hooker Island na anglické Wikipedii.

  1. Земля Франца-Иосифа [online]. Топографические карты [cit. 2015-10-02]. Dostupné online. (rusky) 
  2. QUAMMEN, David. Problém zalednění. National Geographic Česko. Srpen 2014, s. 88–111. ISSN 1213-9394. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]