Přeskočit na obsah

Hořčičné semínko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hořčice setá

Hořčičné semínko je odpradávna známé koření z jednoleté hořčice seté (Sinapis alba), která se pěstuje i v Česku a je příbuzná řepce olejce. Semeno hořčice je kulaté a má štiplavou chuť. Barva semene může být žlutá, hnědá nebo černá podle druhu odrůdy rostliny.[1]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Světlá hořčičná semínka
Tmavá hořčičná semínka

Hlavní využití mají mletá semena při výrobě mnoha druhů hořčice. Celá semena se používají zejména při konzervaci zeleniny (zelí, červená řepa, okurky) a ryb. Lze je použít i při přípravě základů pokrmů na oleji (např. pod těstoviny).

Způsobuje prokrvení zažívacího traktu, tím urychluje trávení a látkovou výměnu. Doporučuje se při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Nehodí se při zánětech žaludku. Používá se i při kornatění cév, proti vysokému krevnímu tlaku. Používá se i v lékařství – placka z rozemleté hořčice s moukou tiší revmatické bolesti.

Celá hořčičná semena voní jen velmi málo - teprve po rozdrcení či semletí a promíchání s vodou či navlhčení se uvolní jejich ostré aroma a řízná chuť. Voda totiž aktivuje enzym obsažený v hořčičných semenech. Tento enzym pak reaguje s ostatními obsaženými látkami a výsledkem je éterický olej s charakteristickou chutí a vůní.

Obsahují glukosinolát (hořčičný glykosid) sinalbin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hořčičné semínko koření i lék. AZ-recepty.cz [online]. 2022-05-23 [cit. 2023-07-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]