Hmyzí hotel
Hmyzí hotel je uměle vytvořená skrýš pro užitečné druhy hmyzu.[1] Kromě možnosti úkrytu mu může posloužit i ke kladení vajíček a následnému vývoji larev.
Popis
[editovat | editovat zdroj]Jedná se zpravidla o budku nebo dřevěný rám různé velikosti, který se skládá z několika přihrádek. Do těchto přihrádek jsou umístěna například navrtaná polínka z tvrdého dřeva, bambusové tyčinky, sláma, suchá tráva, mech, duté stonky rákosu, děravé cihly, šišky a další. Hmyzí hotel by měl být umístěn na suchém a klidném místě, které je chráněno před deštěm. Otvory vletů, které mají mít průměr 3 až 10 mm, by měly být nasměrovány k jihu. Otvory by měly být začistěné, bez třísek a minimálně 10 cm hluboké, neprůchozí.
Obyvatelé
[editovat | editovat zdroj]Mezi nejčastější obyvatele hmyzích hotelů patří samotářské včely, kterých na území Česka žije více než 600 druhů a které patří mezi významné opylovače. Kromě samotářských včel zde mohou najít úkryt i jiní opylovači, jako jsou motýli a pestřenky, jejichž larvy likvidují škodlivý hmyz. Další obyvatelé, jako jsou zlatoočka, berušky a škvoři, požírají škodlivý hmyz, především pak hojně se vyskytující mšice.
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Zednice rezavá (Osmia bicornis) využívající hmyzí hotel
-
Větší hmyzí hotel v Pražské zoo
-
Menší hmyzí hotel v Pražské zoo
-
Hmyzí hotel v areálu Stanice mladých přírodovědců DDM na Smíchově v Praze
-
Hmyzí hotel v areálu Skalničkové zahrady v pražských Hlubočepích
-
Hmyzí hotel v Terapeutické zahradě v Havlíčkově Brodu
-
Hmyzí hotel v Belgii
-
Hmyzí hotel v Nizozemsku
-
Hmyzí hotel ve Francii
-
Hmyzí hotel, Heligan Gardens, Anglie
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Hmyzí hotel de luxe pro včelky samotářky. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2021-05-02]. Dostupné online.