Přeskočit na obsah

Hirudin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
molekula komplexu hirudinu a trombinu

Hirudin je přírodní peptid, který se vyskytuje ve slinných žlázách pijavic (Hirudinea) a má antikoagulační účinky,[1] to jest zabraňuje srážení krve. To má zásadní význam pro výživu těchto parazitů, neboť po přisátí vypustí pijavice hirudin do těla a může se živit sáním krve svého hostitele.[2] Hirudin je považován za nejsilnější přírodní protisrážlivou látku.[3] Až do objevení heparinu to byla prakticky jediná látka schopná preventivně působit proti trombóze a jí způsobené embolii.

Peptidová vazba hirudinu je tvořena více než 65 aminokyselinami. Jedná se tedy o polypeptid. Běžný hirudin obsahuje směs různých proteinových isoform neboli variant proteinu. Pro laboratorní přípravu homogenního hirudinu však lze použít rekombinantní technologie DNA.[4]

Biologická účinnost

[editovat | editovat zdroj]

Klíčový moment v závěrečných fázích srážení krve je přeměna fibrinogenu na fibrin působením serinové proteázy trombinu.[5] Trombin vzniká enzymatickým štěpením polypetidového řetězce protrombinu působením komplexu protrombináza. Komplex je složen z aktivovaného faktoru X (FXa), faktoru V (FVa), který výrazně zesiluje účinek FXa, dále z membránových fosfolipidů a vápenatých iontů v závěrečných fázích srážení krve neboli koagulace. Fibrin je pak stabilizován faktorem XIII, načež vytváří sraženinu neboli trombus. Hlavním inhibitorem (snižovatelem) aktivity trombinu je v normálně fungujícím krevním oběhu antitrombin.[4] Podobně jako je tomu u antitrombinu, je antikoagulační aktivita hirudinu založena na jeho schopnosti snižovat koagulační aktivitu trombinu.

Hirudin je nejsilnější přírodní inhibitor trombinu. Na rozdíl od antitrombinu se váže na a inhibuje pouze aktivovaný trombin, se specifickou aktivitou vůči fibrinogenu.[4] Proto hirudin zabraňuje tvorbě trombů a sraženin nebo je rozpouští. Má tedy léčebný význam při poruchách krevní srážlivosti, léčení kožních hematomů a povrchových křečových žil. Aplikuje se buď injekčně, nebo místně v podobě krému. V některých směrech je výhodnější než běžně používaná antikoagulancia a trombolytika, jako je heparin, protože nenarušuje biologickou účinnost jiných proteinů krevního séra a může také působit na trombin v proteinovém komplexu.

Jelikož je obtížné získávat velká množství hirudinu z přirozených zdrojů, bylo třeba vyvinout metodu výroby a rafinování tohoto proteinu pomocí rekombinantní biotechnologie. Tak vznikla řada farmaceutických přípravků vyráběných často z kvasinek, jako je třeba lepirudin.


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hirudin na anglické Wikipedii.

  1. IV. On the action of a secretion obtained from the medicinal leech on the coagulation of the blood. Proceedings of the Royal Society of London. 1883, s. 478–487. DOI 10.1098/rspl.1883.0135. 
  2. hirudin | Velký lékařský slovník On-Line. lekarske.slovniky.cz [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné online. 
  3. https://jsme.cz/prikladani-pijavic-neboli-hirudoterapie
  4. a b c Rydel TJ, Tulinsky A, Bode W, Huber R. Refined structure of the hirudin-thrombin complex. Journal of Molecular Biology. Sep 1991, s. 583–601. DOI 10.1016/0022-2836(91)80074-5. PMID 1920434. 
  5. Fenton JW, Ofosu FA, Brezniak DV, Hassouna HI. Thrombin and antithrombotics. Seminars in Thrombosis and Hemostasis. 1998, s. 87–91. DOI 10.1055/s-2007-995828. PMID 9579630. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]