Rekombinantní DNA technologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pokusné pěstování geneticky modifikovaných rostlin ve Francii

Rekombinantní DNA technologie (někdy obráceně technologie rekombinantní DNA) je v genovém inženýrství postup, při kterém se z buněk izolují jednoduché geny a ty se pak zavádějí zpět do buněk stejného nebo odlišného druhu organismu.

Rekombinantní DNA technologie není jeden konkrétní postup – jde o společné označení biotechnologických postupů, které takto umožňují vytvářet nové kombinace molekul deoxyribonukleových kyselin (DNA), které se v přirozeném organismu společně nevyskytují.[1]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Genová terapie[editovat | editovat zdroj]

Rekombinantní DNA technologie se používá např. v genové terapii, kde se lékaři pokoušejí o nahrazení chybné funkce mutované části genu tak, že jej nahradí jeho funkční kopií.[1][2]

Genetická modifikace[editovat | editovat zdroj]

Významné použití je i při přípravě geneticky modifikovaných organismů. Typickým příkladem je modifikovaná kukuřice (označovaná jako MON 810), do které byla vložena dědičná informace z bakterie Bacillus thuringiensis. Rostlina pak produkuje tzv. Bt-toxin, který je jedovatý pro její hlavní škůdce – larvy některých motýlů a můr – ale je neškodný pro ostatní hmyz a jiné živočichy.

Další typickou geneticky modifikovanou rostlinou je sója. Odhaduje se, že až 65% produkce je získáno z transgenních – tedy modifikovaných – kultivarů. Ne všechny však byly vytvořeny technologií rekombinantní DNA.

Genetická modifikace se však používá i pro produkci průmyslových plodin – např. bavlníku. Modifikovaná rostlina i zde produkuje Bt-toxin, který je jedovatý pro její škůdce – larvy můry šedavky kukuřičné.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Technologie rekombinantní DNA [online]. Ústav biologie Lékařské fakulty [cit. 2008-09-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-04-22. 
  2. KOTRBA, Pavel. Izolace, klonování a analýza DNA [online]. Ústav biochemie a mikrobiologie, VŠCHT Praha [cit. 2008-09-20]. Dostupné online. 
  3. OTČENÁŠKOVÁ, Martina. Monitor [online]. Český rozhlas Leonardo, 2008-09-19 [cit. 2017-12-07]. Kapitola Modifikované rostliny chrání své sousedy. Čas 13:10 od začátku stopáže. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]