Hierranský vlčák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hierranský vlčák
Dospělý pes
Dospělý pes
Základní informace
Země původuKanárské ostrovyKanárské ostrovy Kanárské ostrovy
VyužitíSpolečenský a pastevecký pes
Průměrný věk12 až 14 let
Tělesná charakteristika
Hmotnost18 – 22 kg
Výška †52 – 54 cm
Klasifikace a standard
Skupina FCINeuznaná plemena
† výška uváděna v kohoutku

Hierranský vlčák (španělsky: Perro lobo herreño) je plemeno psa, které pochází z ostrova El Hierro (Kanárské ostrovy). V místech původu se mu též říká Lobito nebo Perro Lobo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První psi podobní vlkům se na Kanárských ostrovech objevovali společně s Guanči, kteří si je sem přivezli, již počátkem 15. století. Původ těchto psů není znám, avšak existují záznamy popisující tyto psy jako dobré pastevecké psy.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Hierranský vlčák je robustní, pevně stavěný pes obdélníkové struktury. Výška v kohoutku se pohybuje mezi 52 až 54 cm, hmotnost od 18 do 22 kg. Z hlediska konstituce, pohybu, srsti i barev se podobá vlkům. Hlava je klínovitého tvaru, uši trojúhelníkovité a vztyčené. Ocas je vysoko posazený, ale v klidu je svěšený. Srst je rovná a přiléhavá, s hustou podsadou. Barva srsti se může pohybovat od žlutavé šedé (nebo smetanové) až po stříbrnou. Ačkoli je srst převážně šedá, podklad je bílý.

Hierranský vlčák je temperamentní a velmi aktivní pes. Je mrštný a snadno se cvičí. Nedůvěřivost k cizím lidem z něj dělá dobrého hlídače, na druhou stranu, neútočí bez důvodu. Je silně loajální vůči svému pánovi nebo rodině a změnu nese těžce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hierran Wolfdog na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]