Headhunting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Přímé vyhledávání (angl. executive search), slangově headhunting (pův. lovení lebek), je termín označující vyhledávání pracovníků pro vrcholovou pozici v organizaci veřejného sektoru nebo soukromé firmě. Personalista specializované personální agentury (headhunter) přímo vyhledává a oslovuje potenciálního kandidáta, i když ten je zaměstnán jinde.

Proces headhuntingu[editovat | editovat zdroj]

Headhunting má několik fází. Klient, organizace veřejného či soukromého sektoru s potřebou obsadit konkrétní pozici, zadá agentuře požadavek na vyhledání kandidáta, který splňuje jí vydefinovaný profil. V první fázi headhunter vybere organizace (loviště), ve kterých jsou zaměstnáni pracovníci splňující profil. Často se jedná o konkurenční firmy podnikající ve stejném oboru jako klient. V druhé fázi headhunter sestaví seznam osob, které osloví (tzv. short list). Seznam organizací (lovišť) i seznam osob (short list) podléhají schválení klienta. Ve třetí fázi headhunter přímo komunikuje s lidmi na short listu. Tato komunikace zpravidla začíná telefonátem headhuntera a v případě zájmu osloveného pokračuje osobním pohovorem. Poté headhunter doporučí klientovi buďto jediného kandidáta nebo velmi úzkou skupinu kandidátů na volnou pozici.

V rámci headhuntingové agentury se rozlišují zpravidla tři druhy činností: business development (shánění zakázek a klientů), rekrutace (osobní komunikace s kandidáty) a research (mapování pracovního trhu a získávání kontaktů na kandidáty). Klíčovým know-how headhuntera je databáze potenciálních kandidátů, které může při vyhledávání oslovit. V některých případech jsou lovci mozků sami bývalí vrcholoví manažeři, kteří využívají kontaktů získaných během své kariéry.

Vhodnost použití headhuntingu[editovat | editovat zdroj]

Headhunting je efektivní, ale časově náročná a drahá metoda. Proto je vhodná pouze pro vyhledávání jednotlivých pracovníků do středního a vrcholového managementu nebo úzkoprofilových odborníků, kteří jsou na pracovním trhu vzácní a nelze je efektivně oslovit jiným způsobem (např. inzerátem).

Headhunting je zároveň diskrétní metoda. Headhuntingová agentura působí jako prostředník, který chrání identitu klienta. Jméno organizace, ve které se pozice nabízí, se kandidát zpravidla dozví až při osobním pohovoru. Pokud je pozice obsazena, organizace chce do poslední chvíle utajit personální změnu před tím, kdo ji aktuálně zastává. Únik informací o chystané změně na vrcholové pozici může organizaci způsobit i negativní publicitu v médiích.

Odměna pro headhuntera je zpravidla rozdělena do několika částí, které jsou vypláceny po splnění určitých fází (např. po sestavení short listu kandidátů). Je stanovena obvykle na základě násobků měsíčního příjmu pracovníka na obsazované pozici.

Kontroverzní aspekty headhuntingu[editovat | editovat zdroj]

Jen výjimečně oslovuje headhunter kandidáty, kteří nejsou zaměstnáni. Zpravidla přetahuje osoby, které obdobnou pozici zastávají v jiných organizacích. Klíčové je proto získání kontaktu na konkrétního pracovníka. Pracovník headhuntera, který je odpovědný za research, se proto snaží telefonicky zjistit, často pod falešnými záminkami, interní informace z organizace, ve které agentura loví. Proti headhunterům se řada organizací brání speciálním školením pracovníků recepce a sekretariátu. Etickým principem headhuntingu je, že headhunter nesmí lovit kandidáty v organizacích, kam pracovníky dodává. Tento závazek by měl být i součástí smlouvy mezi headhunterem a klientem.

Headhunter klientovi ručí svým dobrým jménem i smluvním závazkem za člověka, kterého doporučil jako kandidáta. Na dodaného kandidáta se zpravidla vztahuje záruka, která spočívá v povinnosti headhuntera zadarmo vyhledat nového kandidáta, pokud původní kandidát přestane pro firmu pracovat v průběhu sjednané lhůty.

Headhuntingové agentury[editovat | editovat zdroj]

Největšími agenturami ve světovém měřítku jsou agentury Korn/Ferry International, Egon Zehnder International, Spencer Stuart, Russel Reynolds,Talentor a Heidrick Struggles.[1]

Mezi agentury působící na českém trhu patří např. Bubenik Partners, Dr Kaufmann&Partners, Talentor Advanced Search a Anderson Willinger.[zdroj?]

Pět největších společností v oboru executive search v rámci České republiky, řazeno podle počtu umístěných pracovníků za rok 2007:[zdroj?]

  • Kienbaum und Partner GmbH (85 zařazených ve vrcholovém managementu)
  • Teamconsult (81 zařazených ve vrcholovém managementu)
  • Spencer Stuart (76 zařazených ve vrcholovém managementu)
  • Anderson Willinger (75 zařazených ve vrcholovém managementu)
  • Billanc Partners (74 zařazených ve vrcholovém managementu)
  • Touchdown Czech Republic (82 zařazených ve vrcholovém managementu)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. údaje z roku 2006