Hawthornský efekt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojem slouží k poukázání na změny v chování účastníků experimentu, který zkoumá nějakou sociální situaci. Termín byl použit v někdy v 50. letech 20. století panem Elton Mayo. Hlavní myšlenka Hawthornského efektu je, že "chování účastníků sociologického experimentu je vztaženo pouze ke zvláštní navozené sociální situaci a událostem během experimentu".[1][2][3] Chování účastníků je tak silně ovlivněno vědomím, že jde o experiment. Efekt se jmenuje podle místa Hawthorne (nyní Cicero, stát Illinois, USA). V roce 1924 zde probíhaly sociální experimenty ve společnosti Western Electric Company (výrobní oddělení AT&T).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hawthorne effect na anglické Wikipedii.

  1. French, John R. P., "Field Experiments: Changing Group Productivity," in James G. Miller (Ed.), Experiments in Social Process: A Symposium on Social Psychology, McGraw-Hill, 1950, p. 82.
  2. French, John R. P., "Experiments in Field Settings," in Leon Festinger and Daniel Katz(Eds.), Research Methods in the Behavorial Sciences, Dryden Press, 1953, p. 101.
  3. Wrege, Charles D.; Bedeian, Arthur G. (2008).  ". . . thumbs down for the Hawthorne Effect". The Psychologist 21 (11): 990.