Hasan Tuhamí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hasan Tuhamí
místopředseda vlády Egypta
PrezidentAnvar Sadat

Narození26. dubna 1923
Egyptské království
Úmrtí9. prosince 2009 (86 let)
Egypt
Profesepolitik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hasan Tuhamí (arabsky: حسن التهامي; ‎26. dubna 19239. prosince 2009) byl egyptský politik, diplomat a místopředseda vlády za dob prezidentství Anvara Sadata. Podílel se na egyptsko-izraelském mírovém procesu a jeho schůzka s izraelským ministrem zahraničí Moše Dajanem otevřela prostor pro historickou návštěvu prezidenta Sadata v Jeruzalémě.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v tehdejším Egyptském království a v roce 1942 absolvoval egyptskou vojenskou akademii. V roce 1952 se coby důstojník egyptské armády zúčastnil druhé egyptské revoluce. Zprvu měl blízko k prezidentovi Gamalu Násirovi, avšak po vyjádření nesouhlasu s Násirovou sociální politikou byl odstaven a jmenován egyptským velvyslancem v Rakousku. Po egyptské porážce v šestidenní válce v roce 1967 se vrátil do země a byl jmenován členem vlády.

V roce 1973 byl během jomkipurské války zodpovědný za obranu města Suez. Ve válce padl jeho syn, pilot egyptského vojenského letectva. V letech 1974 až 1975 byl generálním tajemníkem Organizace islámské spolupráce.

V září 1977 roku se za zprostředkování Nicolae Ceaușeska a Hasana II.Maroku sešel v rámci předběžné fáze egyptsko-izraelského mírového procesu s izraelským ministrem zahraničí Moše Dajanem. Dajanovi tlumočil Sadatovu ochotu k bilaterálnímu jednání a možnost uzavření mírové smlouvy výměnou za izraelské stažení ze Sinajského poloostrova.[1] Tato schůzka otevřela prostor pro Sadatovu historickou návštěvu Jeruzaléma o dva měsíce později, 20. listopadu 1977.[1] Tuhamí se posléze podílel na jednáních s Izraelem a v prosinci se opět sešel s Dajanem. Po uzavření dohod z Camp Davidu a egyptsko-izraelské mírové smlouvy se rozhodl ukončit svou politickou kariéru.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku חסן תוהאמי na hebrejské Wikipedii.

  1. a b GILBERT, Martin. Izrael: Dějiny. Praha: BB Art, 2002. 668 s. ISBN 80-7257-740-9. S. 472.