Přeskočit na obsah

Harold Lloyd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Harold Lloyd
Harold Lloyd (1953)
Harold Lloyd (1953)
Rodné jménoHarold Clayton Lloyd
Narození20. dubna 1893
Burchard
Úmrtí8. března 1971 (ve věku 77 let)
Beverly Hills
Příčina úmrtírakovina prostaty
Místo pohřbeníForest Lawn Memorial Park
Alma materSan Diego High School
East High School
Povolánífilmový herec, herec, filmový režisér, filmový producent, scenárista, fotograf, kaskadér, komik, výkonný producent, spisovatel, malíř, umělecký producent a režisér
OceněníČestný Oscar (1952)
Hvězda na Hollywoodském chodníku slávy
Politická stranaRepublikánská strana
ChoťMildred Davis (1923–1969)
DětiGloria Lloyd
Harold Lloyd Jr.
PříbuzníGaylord Fraser Lloyd (sourozenec)
Webwww.haroldlloyd.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Portrét (Alfred Cheney Johnston, 1921).
Harol Lloyd ve snímku O patro výš z roku 1923
Reklama (1919

Harold Lloyd (20. dubna 1893, Burchard, Nebraska, USA - 8. března 1971 Beverly Hills, Los Angeles, Kalifornie, USA) byl americký filmový herec-komik a producent, vedle Charlie Chaplina jedna z velkých amerických filmových hvězd éry němých grotesek. Během svého života mezi léty 19131947 natočil přibližně 200 němých i zvukových grotesek a komedií. Ve své době byl i velice komerčně úspěšný. Jeho filmová image nešikovného muže s brejličkami ve slamáku je od roku 1918 dobře známa dodnes.

Životopis

Divadlu se věnoval už od dětství, v němých filmech hrál už od roku 1913, kdy se přistěhoval do Kalifornie. Spřátelil se s producentem Halem Roachem, u kterého natáčel své první úspěšné filmy a stal se největší hvězdou jeho filmové společnosti. Jeho filmy se vyznačovaly mnoha honičkami, krkolomnými a nebezpečně odvážnými scénami. Mezi jeho neslavnější a nejznámější snímek patří film O patro výš, kde téměř celou dobu šplhá po stěně mrakodrapu, zde musel projevit značnou dávku gymnastických a akrobatických dovedností a dobré fyzické kondice.

Svoje filmy většinou natáčel sám a bez dublerů, v roce 1919 při natáčení filmu přišel při výbuchu o dva prsty na pravé ruce, což musel později ve filmech maskovat speciální rukavicí.

V roce 1923 se oženil s herečkou Mildred Davisovou, která byla i jeho filmovou partnerkou a měl s ní i dvě děti.

V roce 1952 obdržel speciálního Oscara za svoji celoživotní činnost. Má hned dvě hvězdy na hollywoodském chodníku slávy.

Populární i po smrti

V roce 1962 vytvořil jeho stejnojmenný syn o svém otci film, který byl sestřihem jeho nejslavnějších filmových komedií. Film byl promítán s velkým úspěchem jak v Cannes, tak i u nás pod prostým názvem Harold Lloyd.[1]

Odkazy

Reference

  1. SUCHÝ, Ondřej. Exkurze do království grotesky. Praha: Práce, 1981. Kapitola Herold Lloyd, s. 55. 

Externí odkazy