Harald II. Norský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Harald II. Norský
norský král
Eiriksonnenes saga - Gunnhild egger sonnene sine - C. Krohg.jpg
Gunnhild Gormsdóttir se svými syny.
Doba vlády 961970
Úmrtí 970
Předchůdce Haakon I. Norský
Nástupce Haakon Sigurdsson
Dynastie Ynglingové
Otec Erik Krvavá sekyra
Matka Gunnhild Gormsdóttir

Harald II. (norsky: Harald Gråfell, staroseversky: Haraldr gráfeldr; † 970) řečený Šedoplášť byl norský král v letech 961970. Byl synem norského krále Erika I. a Gunnhild Gormsdóttir.

Život[editovat | editovat zdroj]

Haraldův otec zemřel v roce 954 a Harald a jeho bratři se spojili se svým strýcem, dánským králem Haraldem Modrozubem. Několikrát o moc nad Norskem neúspěšně bojovali se svým strýcem Haakonem I., zlom však nastal v roce 961.

Erikovi synové nepozorovaně přistáli u Hordaland a Haakona překvapili v jeho rezidenci v Fitjaru. Haakon byl během bitvy u Fitjaru (Slaget ved Fitjar) smrtelně zraněn, přestože Erikovy syny porazil. Po Haakonově smrti se vládci Norska stali synové Erika Krvavé sekyry, z nichž nejmocnější byl právě Harald jako nejstarší z nich. Mimo západní Norsko však neměli příliš velkou moc.

Harald se snažil posílit svou vládu eliminováním místních vládců a nechal zabít mimo jiné Sigurda Haakonssona (otce pozdějšího vládce Norska Haakona Sigurdssona) a Tryggve Olafssona (otce budoucího norského krále Olafa I.). Harald rovněž ovládl obchodní cestu táhnoucí se podél norského pobřeží. Postupně byl také méně a méně závislý na Haraldu Modrozubovi.[1]

V roce 970 byl vylákán do Dánska, kde byl ve městě Hals zabit. Jednalo se o komplot Haakona Sigurdssona, který se stal spojencem Haralda Modrozuba, s níž se rozdělil o moc nad Norskem. Harald poté podporoval Haakona Sigurdssona jako svého vazalského krále.[2] Přeživší bratři Haralda II. utekli ze země.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bjarmeland (Store norske leksikon)
  2. [1] Sturluson, Snorri ; Eiríkr Magnúson (trans.) ; Óláfs saga Tryggvasonar, ch. 12 to 14, in Heimskringla, 1905]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Harald II of Norway na anglické Wikipedii.


Předchůdce:
Haakon I. Norský
Znak z doby nástupu Norský král
961970
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Haakon Sigurdsson