Přeskočit na obsah

Hansa Mehta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hansa Mehta
Narození3. července 1897
Súrat
Úmrtí4. dubna 1995 (ve věku 97 let)
Bombaj
Povoláníakademička, aktivistka, politička, aktivistka za práva žen, autorka dětské literatury a překladatelka
OceněníPadma bhúšan (1959)
ChoťJivraj Narayan Mehta
RodičeManubhai Mehta
FunkceMember of the Constituent Assembly of India (1946–1950)
Member of the Advisory Committee of the Constituent Assembly of India (od 1947)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hansa Jivraj Mehta (3. července 18974. dubna 1995) byla indická reformistka, sociální aktivistka, pedagožka, aktivistka za nezávislost, feministka a spisovatelka.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Hansa Mehta se narodila v rodině Nagar Brahmina 3. července 1897. Byla dcerou Manubhaie Mehty, Dewana ze státu Baroda, a vnučkou Nandshankara Mehty, autora prvního gudžarátského románu Karan Ghelo. V roce 1918 úspěšně vystudovala filozofii, dále studovala žurnalistiku a sociologii v Anglii. V roce 1918 se setkala se Sarojini Naidu a později Mahatma Gandhi v roce 1922. Byla provdána za Jivraj Narayan Mehta, významného lékaře a administrátora, který byl zároveň prvním hlavním ministrem Gudžarátu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Politika, vzdělání a aktivismus[editovat | editovat zdroj]

Hansa Mehta organizovala stávkové hlídky v obchodech prodávajících zahraniční oblečení a alkohol a účastnila se taktéž dalších aktivit hnutí za svobodu v souladu s radami Mahátmy Gándhího. Později založila Desh Sevika Dal v roce 1930. Byla dokonce zatčena a poslána do vězení Brity spolu se svým manželem v roce 1932 byla zvolena do Bombajské legislativní rady. Po získání nezávislosti byla mezi 15 ženami, které byly součástí ústavodárného shromáždění, které navrhlo indickou ústavu. Byla členkou poradního výboru a podvýboru pro základní práva. Obhajovala rovnost a spravedlnost pro ženy v Indii. Hansa byla v roce 1926 zvolena do Bombajského školního výboru a v letech 1945–46 se stala předsedkyní Všeindické konference žen. Ve svém prezidentském projevu na sjezdu Všeindické konference žen, který se konal v Hajdarábádu, navrhla Chartu práv žen. V letech 1945 až 1960 zastávala různé funkce v Indii – mimo jiné prorektorka SNDT Women's University, členka All India Secondary Board of Education, prezidentka Inter University of India a vicekancléřka Maharaja Sayajirao Univerzita v Barodě. Hansa zastupovala Indii v jaderném podvýboru pro postavení žen v roce 1946. Jako indická delegátka v Komisi OSN pro lidská práva v letech 1947–48 byla zodpovědná za změnu jazyka Všeobecné deklarace lidských práv z "všichni muži jsou stvořeni sobě rovni" na "všechny lidské bytosti", což zdůraznilo potřebu rovnosti pohlaví. Hansa se později v roce 1950 stala místopředsedou Komise OSN pro lidská práva. Byla také členkou výkonné rady UNESCO.

Literární dílo[editovat | editovat zdroj]

Napsala několik dětských knih v Gujarati včetně Arunnu Adbhut Swapna (1934), Bablana Parakramo (1929), Balvartavali Part 1–2 (1926, 1929). Přeložila několik knih, např. Valmiki Ramayana: Aranyakanda, Balakanda a Sundarakanda. Přeložila mnoho anglických příběhů, včetně díla Gulliverovy cesty. Adaptovala také některé Shakespearovy hry. Její eseje byly shromážděny a publikovány jako Ketlak Lekho (1978).

Získané cen y[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

HANSA JIVRAJ MEHTA. pantheon.world [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online.  V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hansa Jivraj Mehta na anglické Wikipedii.