Hana Smičková-Látalová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hana Smičková-Látalová
Narození 15. října 1958 (61 let)
Ocenění zasloužilý umělec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hana Smičková-Látalová (* 15. října 1958) je česká choreografka a tanečnice. Je uměleckou ředitelkou, choreografkou a sólistkou brněnského Tanečního divadla Mimi Fortunae.

V roce 1985 založila Taneční divadlo Mimi Fortunae a začala pro něj vytvářet vlastní taneční styl a choreografie. Ve svých představeních se objevovala v mnoha tanečních rolích s výrazným citovým nábojem a hereckou mimikou. První choreografické práce vedly k vytvoření tzv. historického scénického tance, jehož je TD Mimi Fortunae patrně v České republice zakladatelem.[zdroj?]

Studium moderního baletu u zahraničních pedagogů a tanečníků přivedlo Hanu Smičkovou‑Látalovou k moderní choreografii – contemporary dance.

Od roku 2002 je Hana Smičková-Látalová zařazena mezi žijící osobnosti kultury a umění České republiky v almanachu »Who is…« (ČR) a od roku 2006 je vedena v Českém almanachu osobností.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • 1991 Prémie za nejlepší povinnou choreografii na profesionální III. Choreografické přehlídce ČSFR.
  • 1995 IV. profesionální přehlídka ČR a SR byla choreografie »Slova« oceněna Cenou za choreografii. »Slova« byla vybrána i do galavečera mezinárodní choreografické soutěže Prix Volinine na Nové scéně v Praze a byla uváděna mimo jiné na Festivalu evropského umění v New Delhi, Indie.
  • 1998 byla »Carmina Burana« s choreografií Hany Smičkové‑Látalové a v provedení TD MIMI FORTUNAE objednána pro zahájení kulturní sezóny v holandském Utrechtu. Choreografie k inscenaci »Balady o smrti« byla v roce 1999 zařazena mezi devět nejlepších tanečních inscenací v České republice a na Slovensku.
  • 2003 Historické tance Hany Smičkové-Látalové vybrány pro prestižní prezentaci brněnského umění v anglickém Leedsu, stejně tak v roce 2004 pro turné TD MIMI FORTUNAE, pořádané českými centry v Texasu, USA. Moderní choreografie pak již čtyřikrát ocenilo obecenstvo ve státech severní Indie.
  • 2008 Choreografie »JÁ« získala ocenění taneční přehlídky »Tanec, Tanec 2008« a rovněž II. cenu na »International Jazz Dance Open Festival« v Pardubicích.
  • 2009 choreografie »Kult«, »Stín« a »Svatba« byly uváděny na mezinárodním festivalu evropského umění »Kingdom of Peace« v Jordánském království, i za přítomnosti jordánské princezny. Duet »Stín«, který Hana vytvořila a tančí se sólistkou Miroslavou Starou, byl předveden ve skalním městě Petra.

Choreografie[editovat | editovat zdroj]