Gumový medvídek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gumový medvídek
Základní informace
Místo původuNěmecko
Složení
želatina a cukr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gumoví medvídci

Gumový medvídek nebo také gumoví medvídci jsou gumové sladkosti ve tvaru medvěda, které mají původ v Německu, ale rychle si získaly celosvětový ohlas. Praví gumoví medvídci jsou vyráběni ve velikosti dvou centimetrů a měli by se dát roztáhnout až na 7 cm.[zdroj⁠?] Dají se na nich rozlišit základní tvary jako hlava, tělo s packami a nohy. Medvídci mají různé barvy, ale praví medvídci mají barvu červenou, zelenou, žlutou, bílou, růžovou a oranžovou.

Původně je začala vyrábět roku 1922 firma Haribo v německém Bonnu. Zakladatel firmy Hans Riegel se nechal inspirovat tančícími medvědy na poutích.[1] Výrobek se stal brzy známým a začal být napodobován dalšími továrnami. Vzniklo i mnoho dalších tvarů jako například delfíni, žížaly atd.

Želatinové bonbóny obsahují aminokyseliny potřebné pro syntézu kolagenu. Z toho důvodu údajně mají pozitivní vliv na lidské klouby, šlachy, vlasy, nehty, kůži, cévy a vazivovou tkáň.[1] Tento pozitivní vliv je však zpochybňován.[2] Neobsahují cholesterol ani tuky.[1]

Složení[editovat | editovat zdroj]

Gumoví medvídci se skládají z cukru (poměrně mnoho cukru, jedno balení může obsahovat až 80 kostek cukru), hroznového cukru, potravinářského barviva, želatiny, ochucovadel, aromat a dalších složek.[1] Želatina se připravuje buď z vyvaření kostí, kůží, šlach a jatečních odpadů (tzv. vepřová želatina) nebo z mořských řas (tzv. agarová želatina).[1][3]

Medvídci nejčastěji chutnají po ananasu, pomeranči, citronu, jahodě, malině a po jablku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Zdravá želatina - gumoví medvídci [online]. [cit. 2009-01-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-01. 
  2. Jsou želatinoví medvídci správným zdrojem želatiny pro zdravé klouby?. www.bolestkloubu.cz [online]. [cit. 2011-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-04. 
  3. Želatinové bonbony prospívají kloubům. Pravda, nebo mýtus? - Proženy. www.prozeny.cz [online]. [cit. 2020-08-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]