Gregory Jarvis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Kosmonaut Gregory Bruce Jarvis (24. srpna 1944, Detroit28. ledna 1986, nad Floridou, Spojené státy americké) byl americký astronaut, který zahynul při tragédii raketoplánu Challenger v roce 1986.

Život

Vystudoval v roce 1967 elektrotechniku na univerzitě v Buffalu (University at Buffalo, The State University of New York), další vzdělání získal na Northeastern University (Boston) v roce 1969. Pak létal jako pilot a kapitán u společnosti Air France. Odtud se vrátil do vlasti, kde nastoupil k letecké společnosti Hughes. Oženil se s Marcia C. Jarboe, která převzala jeho příjmení – Jarvisová. Měli spolu dítě, chlapce Richarda. V NASA byl od května 1984, tedy jen dva roky až do své tragické smrti ve svých 41 letech.

Let do vesmíru

Byl jmenován do mise STS-51-L, která skončila 73 sekund po startu z Mysu Canaveral na Floridě havárií raketoplánu Chelleger. Celá posádka ve složení Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ellison Onizuka, Ronald McNair, Gregory Jarvis a Sharon McAuliffeová zahynula. Jarvis zde měl působit jako specialista.

Odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gregory Jarvis na anglické Wikipedii.

Související hesla

Šablona:Portál Kosmonautika

Externí odkazy