Grand Central Terminal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Grand Central Terminal
Image-Grand central Station Outside Night 2.jpg
Souřadnice
Kód památky 75001206
Pohled do hlavní haly nádraží

Grand Central Terminal (znám také jako Grand Central Station) je nádraží na Manhattanu v New Yorku. Je to nádraží s nejvyšším počtem nástupišť (44) a má 67 kolejí, která jsou rozdělena do dvou pater a obě jsou pod zemí.

Je konečnou stanicí na 42. ulici a Park Avenue v centru Manhattanu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před vybudováním Grand Central Terminal stály na jeho místě dvě budovy železničních stanic. Grand Central byl postaven pro New York Central Railroad v době největšího rozkvětu amerických železnic. V současnosti se plánuje rozšíření stanice na 75 kolejí a 48 nástupišť. Terminál se rozkládá na ploše 48 akrů.

Budova bývá nepřesně nazývána „Grand Central Station“, tento název však označuje nedalekou poštu, jde i o jméno předcházející železniční stanice a taktéž stanice metra na stejném místě. Od roku 1976 je stanice zapsána do seznamu amerických památek jako National Historic Landmark. Po útocích z 11. září visí ze stropu americká vlajka, která dominuje celému prostoru. Za zmínku stojí i staniční hodiny, které jsou symbolem Grand Central.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli byl terminál oficiálně nazýván "Grand Central Terminal", od té doby, co se současná stavba otevřela, "byla vždy více hovorově a milovaně známá jako Grand Central Station", což je název jedné z dřívějších železničních stanic na stejném místě."Grand Central Station" je název nedaleké stanice US Post Office na adrese 450 Lexington Avenue, ale může se také týkat stanice metra Grand Central-42nd Street, terminál. Jméno bylo také používáno pro renovovaný Grand Central Depot, od roku 1900 až do jeho demolice v roce 1903.

 Současnost

Dnes je nádraží tepajícím srdcem jak Manhattanu tak New Yorku,denně sem příjde více než 700 000 lidí a to nejen za svými vlaky(v největší špičce přijede každou jednu minutu jeden vlak) ale také za výborným jídlem(slavný Grand Central Oyster Bar),kde se každý den prodá několik tun ústřic a dalších mořských plodů)a na nákupy,je zde možné koupit téměř vše,což z tohoto nádraží dělá obchodní centrum,pod slavnými hodinami si dávají sraz lidé z celého New Yorku a je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů, na čemž se také podílí také tzv. "Šeptací galerie"(kde když zašeptáte u jednoho sloupu, u protilehlého sloupu se zřetelně ozve Váš hlas)a také je zajímavostí že se měsíčně v budově ztratí několik tisíc věcí! Nádraží Grand Central Terminal bylo, je, a bude největším a nejúžasnějším nádražím na světě!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]