Gopnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Typický gopnik v tzv. chruščovce

Gopnik (rusky го́пник[p 1]) je termín popisující subkulturu v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku a dalších slovanských zemích, zejména však ve východní Evropě a některých částech Asie. Jde povětšinou o mladé muže nebo ženy (obvykle do věku 25 let[1]), kteří obývají předměstí měst a často pocházející z rodin nižšího vzdělání a příjmů. Ženská podoba je gopnica (rusky: гопница) a podstatné jméno pro celý kolektiv je gopota (rusky: гопота́). Subkultura Gopniků má své kořeny na konci období carského Ruska a vyvíjela se během 20. století v mnoha sovětských městech.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Gopnik má údajně styl oblékání z konce 20. století, někdy s novějšími prvky. Některé gopniky toto oslovení uráží, a proto se mezi sebou oslovují pacani. Na hlavě většinou nosí černou kšiltovku nebo bekovku (podobnou baretu s krátkým kšiltem). V létě nosí sportovní bundu značky Adidas , či Reebok. Někteří z nich nosí značku Weslav. Občas nosí klasické černé kalhoty o velikost větší, než je jejich. V létě rádi nosí síťkovaná trička nebo tílka, v zimě koženou černou krátkou bundu se zvednutým límcem a taky klasickou zimní bavlněnou čepici nebo ušanku. Na nohou nosí klasické boty „lakýrky“ se špičkou, nebo vysoké trekové boty nebo boty značky Adidas. Gopnik nosí s sebou starou ruční taštičku, sáček se slunečnicovými semínky (tzv. семечки, semečki) , pije Vodku nebo Kvas (v ruštině „Квас”) a většinou u sebe nosí nůž motýlek.

Gopnik poslouchá zejména slovanský hardbass. Někteří lidé si je kvůli jejich vyholeným hlavám pletou s ruskými skinheady.

Bylo na ně vytvořeno nespočet vtipů a memů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. plurál гопники (gopniki), také гопота (gopota), a гопари (gopari).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Beiträge der Europäischen Slavistischen Linguistik (POLYSLAV)., Volume 8, 2005, ISBN 3-87690-924-4, p. 237
  2. Slav Squat – Russian Disturbing Street Trend [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Russia's original gangstas: meet the gopniki [online]. 22 July 2010. Dostupné online. (anglicky)