Přeskočit na obsah

Gočárova třída

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gočárova třída
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoHradec Králové
Poloha
Napojené ulicePražský most, Náměstí Svobody, Tylovo nábřeží, Šafaříkova, Karla Hynka Máchy, Jeronýmova, Mánesova, Střelecká, Letců, Vrchlického, Břetislavova, Horova, Sukovy sady, Habrmanova, Puškinova, Zamenhofova, Všehrdova, Pražská třída.
Historie
Pojmenováno poJosef Gočár
Starší názvy- Jungmannova třída (1901–1953),
- třída Obránců míru (1953–1970),
- Leninova třída (1970–1990)
Další údaje
Typtřída
Délka1 km
Šířka20 m
Kód ulice128627
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gočárova třída je páteřní komunikací v Hradci Králové, která spojuje historické centrum se západní části města. Začíná u Pražského mostu na náměstí Svobody, dále pokračuje přes Ulrichovo náměstí, za ním křižuje Gočárův okruh v ulici Střelecká, a poté se dostává ke křižovatce Koruna, kde končí u kuklenského železničního podjezdu a napojuje se na ni Pražská třída.

Se vznikem třídy počítal již regulační plán Ing. Zámečníka z roku 1890, podle kterého však měla končit na hranici s Pražským Předměstím, tedy na úrovni Střelecké ulice. Pokračování třídy na Pražské Předměstí zavádí v roce 1911 generální zastavovací plán města od Oldřicha Lisky a Václava Rejchla ml. Josef Gočár v roce 1926 ve svém regulačním plánu navazuje na předchozí plány, pouze se změněným Ulrichovým náměstím.[1]

Výstavba třídy probíhala od počátku 20. století. Od roku 1901 do přejmenování v roce 1953 se ulice nazývala Jungmannova třída.

Za dob komunistického režimu byly na tehdejší třídě Obránců míru (od 1970 Leninově třídě) pořádány prvomájové průvody. Od roku 1970 do roku 1990 vedla Leninova třída od náměstí V. I. Lenina (dnešní nám. Svobody) s Leninovým pomníkem.

V roce 2016 byla před železničním podjezdem zrekonstruována křižovatka Koruna, nově má tvar kruhového objezdu s fontánou uprostřed.[2]

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]
  1. ŠILHÁNKOVÁ, Vladimíra. Pevnostní vs. veřejný prostor města. Vývoj vybraných městských prostorů v Hradci Králové od pevnosti k dnešku. Praha 2016. 34 stran. Vysoká škola regionálního rozvoje Dostupné online
  2. Oprava křižovatky Koruna v Hradci Králové končí. Co to znamená pro dopravu v krajském městě?. Hradec Králové [online]. 2016-07-15 [cit. 2020-04-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]