Gloriosa (Erfurt)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na zvonu je vyobrazená „Madonna ověnčená paprsky“.

Gloriosa je zvon umístěný v prostřední věži erfurtské katedrály Panny Marie. Byl odlit v noci ze 7. na 8. července 1497 Gerhardem van Wou, zvon váží 11,45 tuny, je vysoký 2,62 m a má průměr 2,56 m. S těmito mírami je největším volně zavěšeným středověkým zvonem na světě. Mimoto je řazen k nejkrásněji znějícím zvonům světa. Příležitostně je zvána královnou všech zvonů (omnium campanarum regina). Za příkazem k jeho stavbě stál z velké části biskup Johannes Bonemilch, který poskytl zvonařskému mistru ubytovaní ve vlastním domě a na vlastní náklady.

Přestože byl zvon odlit již roku 1497, byl na věž vyzvednut až v roce 1499 a poprvé zazněl 19. května 1499. Gloriosa posloužila jako předloha pro celou řadu velkých zvonů, mezi které patří například frankfurtská Gloriosa, velký Křížový zvon na Kreuzkirche v Drážďanech a zvon svatého Petra v katedrále sv. Petra v Kolíně nad Rýnem.

Nápis na zvonu[editovat | editovat zdroj]

„Laude patronos cano gloriosa Fulgus arcens et demones malignos Sacra templis a populo sonanda Carmine pulso Gerhardus wou de Campis me fecit. Anno Dni [Domini] M. CCCC.XCV II“
„Opěvuji slavnou chválou pány místodržící, odvracím blesky a zlé duchy, zním ke mši svaté, která je v chrámu za zpěvu lidu slavena. odlil mne Gerhardus Wou z Kampen. Léta Páně 1497.“

Opravy[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 1984 Gloriosa při odzvánění začátku Vánoc praskla a roku 1985 byla přímo ve věži svařena Hansem Lachenmeyerem a jeho synem. Svářená trhlina byla 70 cm dlouhá a 19 cm široká. Při tomto sváření musely být z věže odstraněny veškeré dřevěné části a uvnitř věže byla instalována mobilní pec.

Pověřený expert na zvony Dipl.-Ing. Kurt Kramer po svařování prohlásil: „Gloriosa nezískala svůj zdánlivě ztracený hlas jen zpět, zní mnohonásobně krásněji, než jak ji jakýkoliv současník kdy slyšel.“ Doba vyzvánění, u zvonů důležitý parametr, která před svařováním trvala tři a půl minuty, byla prodloužena na pět minut.

Tato oprava nebyla ale poslední. V průběhu renovací erfurtské katedrály musel být zvon kvůli 40 cm dlouhé vlasové trhlině demontován a opraven ve specializované dílně patřící rodině Lachenmeyer v Nördlingen. Cena opravy se vyšplhala na 170.000 Eur. Bylo to poprvé za 500 let co zvon opustil věž. V říjnu roku 2004 byla Gloriosa opětovně vyzvednuta do zvonice erfurtské katedrály. Poprvé po opravě zazněl zvon 8. prosince 2004. Nyní je délka jeho vyzvánění přes 6 minut (370 sekund).

V březnu 2006 dostala Gloriosa nové, 366 kg vážící, srdce.

Rozvrh vyzvánění[editovat | editovat zdroj]

Gloriosa se rozeznívá jen při výjimečných příležitostech a důležitých církevních svátcích.

Datum/Den Hodina Událost
1. leden 0.00 začátek nového roku
Úterý Svatého týdne cca 13.30 Svěcení olejů
Velikonoční neděle Zmrtvýchvstání Páně
Letnice Seslání ducha svatého
15. srpen Svátek Nanebevzetí Panny Marie
září cca 15.15 Biskupská pouť
11. listopadu cca 18.00 Předvečer svátku sv. Martina z Tours
25. prosinec 10.45 Narození Páně

Gloriosa zněla mimo vytyčené dny 3. října 2010 u příležitosti 20. výročí Znovusjednocení Německa, 24. srpna 2011 u příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI. a 26. května 2012 k uctění památky obětí masakru na Gutenbergově gymnáziu při 10. výročí tohoto neštěstí.

V Erfurtu je známo pořekadlo: „Když Gloriosa mluví, mají všechny ostatní zvony mlčet.“ Ve skutečnosti to je tak, že při všech příležitostech začne Gloriosa vyzvánět jako první a všechny ostatní zvony začnou až se zpožděním.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gloriosa (Erfurter Dom) na německé Wikipedii.